JL Een groepsfoto tijdens de berging van de See hund U 5027 bij Domburg. Foto uit het be sproken boek, p. 57. ste het bevrijde Antwerpen bereikte. En de Nederlandse schepen die werden ingezet om de Westerschelde mijnenvrij te houden maar ook bedoeld waren om de Belgische aanspraken op Zeeuws-Vlaanderen te temperen. We zagen de koopvaardijsche pen die door de geallieerden werden inge zet: letterlijk de lifeline waarmee de troe- eindje op weg geholpen naar het doelge bied en moesten dan op eigen kracht (met behulp van kompas en horloge) dat doel gebied zien te bereiken. De foto's gaven een beeld van de uitrusting van de beman ning, zoals het armbandkompas, niet-wa- terdichte leren kleding, een kleine rubber boot Tauchretteren een handwapen. Het pen aan het front met het moederland wa ren verbonden. Later werden de schepen ook ingezet voor voedseltransporten naar de uitgehongerde bevolking van Holland en Duitsland. Daarnaast gaven de foto's een goed beeld van de verschillende typen Kleinkampfmit- tel die door de Duitsers werden ingezet. Van de een- en tweepersoonsduikbootjes zijn de Biberen de Seehund het meest be kend. Beide typen waren uitgerust met twee torpedo's. Bij de Biber konden de tor pedo's door mijnen worden vervangen. De schepen werden de haven uitgesleept, een leek erop dat we te maken hadden met technologisch geavanceerd wapentuig dat in series kon worden geproduceerd. De Amerikanen en Britten waren erop ge brand om de Duitse technologie te be machtigen. Maar de foto's van de gestran de vaartuigjes vertelden ook een ander verhaal. Er ging nogal eens wat mis, zowel met de bootjes als met de navigatie. Vaak had de bemanning van gestrande vaartui-

de Wete | 2011 | | pagina 61