u 1. Cor Heijkoop, 'Klein Venijn, Kleinkampfmit- tel en de konvooivaart op Antwerpen 1944- 1945'Vlissingen 2009. 'Klein Venijn' is een uitgave van ADZ Vlissingen. gen geen idee waar ze was en viel dus ge makkelijk in handen van de vijand. Zo strandde een van de achttien Seehunde die op nieuwjaarsdag 1945 uit IJmuiden waren vertrokken, in de namiddag van de volgende dag op het strand van Domburg nabij de Hoge Hil omdat de twee inzitten den waren verdwaald. De jonge Simon van der Meule werd het slachtoffer van een vuurgevecht bij hun arrestatie. Het horloge van een van deze Duitsers is nu in het Westkappelse Polderhuis te zien. Na de oorlog belandden de meeste duik- bootjes op de schroothoop. Hier en daar bleven exemplaren gespaard voor oorlogs musea, getuige de foto's van bijvoorbeeld Overloon, het Imperial War Museum in Londen en de foto van de Vlissingse Biber die nu in Fort Rammekens bewaard wordt. Particulieren hebben een aantal vaartuigen in bezit; zij dienen als blikvanger voor een bedrijf of als speeltuig voor kinderen. Veel belangstelling was er overigens niet voor dit oorlogserfgoed. De vier verschillende typen duikbootjes die het Nederlandse Ma rinemuseum in bezit had, zijn zonder veel bezwaar afgestaan aan Duitsland en lig gen nu na wat omzwervingen in de opslag van het legermuseum in Ingolstadt. Na de foto's kregen we nog een vrij unieke film te zien, samengesteld uit Italiaanse, Duitse en Amerikaanse opnamen van het vestzakwapentuig. De film is nog maar en kele jaren geleden vrijgegeven, een bewijs dat de geallieerden erg omzichtig omsprin gen met kennis over (zelfs verouderde) wapentechnologie. Voor de echte liefhebber bevat het boek van Cor Heijkoop nog een schat aan gede tailleerde informatie en mooi fotomateriaal over de activiteiten van het K-verband in de Scheldemond. Opvallend is wat mij be treft dat de feitelijk toon fact finding) ver afstaat van de naoorlogse Nederlandse re miniscenties tegen de Duitse bezetter. Dat is natuurlijk in overeenstemming met de huidige verhoudingen. Maar het laat ook zien dat oorlogstuig (en denk ook aan onze Walcherse bunkers) onderdeel is gaan uitmaken van ons cultureel (c.q. mili tair) erfgoed, met andere woorden: we zijn verantwoordelijk geworden voor het be houd ervan. En dat geeft dan weer te den ken over onze verantwoordelijkheid voor het behoud van de restanten van het erf goed dat wij in de afgelopen eeuwen (al dan niet onder de vlag van VOC, WIC of MCC) in den vreemde achterlieten. Leo Faase De duinen aan de noordrand van Walcheren Op woensdagavond 19 januari 2011 hield Anton van Haperen uit Koudekerke een goedbezochte lezing over de duinen en vronen aan de noordrand van Walcheren. Anton van Haperen is landschapsecoloog en werkzaam bij Staatsbosbeheer. Hij is al meer dan dertig jaar betrokken bij onder zoek en beleid in het kustgebied van Zuid west-Nederland en promoveerde nog niet zo lang geleden op dit onderwerp aan de Landbouwuniversiteit Wageningen.' Een deskundige bij uitstek dus. De lezing ging over een gebied dat we waarschijnlijk allemaal goed kennen, maar toch ging er, bezien door de geoefende

de Wete | 2011 | | pagina 62