"Optocht der Rederijkers binnen Middelburg." De leden van de rederijkerskamer Het Bloem- ken Jesse op een kar te Middelburg, begeleid door muziek, met eenregelig onderschrift, 1784-1785. Gravure door Daniël Veelivaard. Uit: 'Chronijkalmanak'Middelburg 1791, p. 1016. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata deel 111, nr. 988) heden (stadsrekeningen, heerlijke rekenin gen, oorkonden, verboden, besluiten, notu len, kerkenraads- en classisarchieven, rechtszaken waarin rederijkers en hun ka mers voorkomen), notarissen (geschillen, getuigenverklaringen, afspraken), of parti culieren en families. Daarnaast moet het materiële erfgoed (dat wat er nog is, en dat wat verdwenen is maar uit literatuur nog bekend is) in kaart worden gebracht en gefotografeerd. Daar onder vallen naast de genoemde archief stukken ook boeken en pamfletten, gilde- penningen, drinkbekers, blazoenen, pren ten of schilderijen waarop bijvoorbeeld re derijkersteksten staan. Ten slotte kunnen verzamelingen van achttiende-eeuwse en negentiende-eeuwse (literatuur)historici en taal- en volkskundigen informatie bieden die vaak op een andere manier verloren is gegaan. Te denken valt aan de verzame ling van Meertens, en mogelijk ook die van Van Dale. Overigens bevindt zich een deel van het Zeeuwse erfgoed ook in bibliothe ken en archieven in Vlaanderen en de rest van Nederland. Na een eerste oproep in Zeeuws Erfgoed van september 2010 is de opbouw van het netwerk van deelnemers (onderzoekers, contactpersonen e.d.) nu begonnen. Het streven is om in elke Zeeuwse regio enke le onderzoekers samen te laten werken aan in samenspraak opgezette deelprojec ten. Ter ondersteuning van het project en om het netwerk uit te bouwen willen Van Dixhoorn en Ramakers graag ook contact leggen met de verschillende heemkundige kringen in Zeeland. Om belangstellenden een indruk te geven

de Wete | 2011 | | pagina 68