63 van wat Van Dixhoorn en Ramakers voor ogen staat, volgt hier een beschrijving van een deelonderzoek, met literatuurhistori sche en sociaalhistorische kanten. Het rekeningboek (1590-1795) en de wed- strijdboeken (1680-1795) met gedichten geschreven voor de interne competitie van de rederijkerskamer Missus Scholieren bieden een unieke inkijk (over een periode van twee eeuwen) in het rederijkersleven van de stad Veere. Het rekeningboek bevat de uitgaven en inkomsten voor de interne bijeenkomsten, wat het mogelijk maakt de wekelijkse praktijk van het rederijkersleven van jaar tot jaar te volgen en te onderzoe ken wie in Veere als rederijker actief wa ren. Bovendien bevat het rekeningboek en kele werken van rederijkers, zoals een doodsklacht op Adriaen Valerius, een van de belangrijkste leden uit het begin van de zeventiende eeuw, waardoor het mogelijk is de ideologie en literaire traditie van de Veerse rederijkers te bestuderen. De wed- strijdboeken stellen ons in staat na te gaan hoe de feestelijke welsprekendheidscultuur in Veere zich formeel en inhoudelijk tussen 1680 tot 1795 ontwikkelde. Wie geïnteresseerd is om deel te nemen aan het project (als onderzoeker of lokaal contactpersoon), kan contact opnemen met Arjan van Dixhoorn (arjan.van.dix hoorn® telenet.be) of Bart Ramakers (b.a.m.ramakers@rug.nl). Zie verder ook de websites www.dbnl.org/ organisaties/rederijkerskamers (voor een voorlopig overzicht van kamers en belang rijke bronnen) en www.lustigegeesten.nl (voor overzicht van onder meer Middel burgse rederijkers uit de periode 1480 tot en met 1650). Munitiedump in Zeeland De vondst van grote hoeveelheden munitie in Cadzand in het afgelopen najaar zal u vast niet ontgaan zijn. Deze vondst is het bewijs van het feit dat de Zeeuwse bodem veel geheimen herbergt. Voor ruimtelijke plannen en werken is het belangrijk te weten waar er munitie in de bodem ligt. Tijdens bouwwerken stuit men regelmatig op gevaarlijke munitie, en dat veroorzaakt veel vertraging, brengt hoge kosten met zich mee en is bovendien ge vaarlijk voor degenen die belast worden met de opruiming ervan. De provincie Zeeland is in april 2010 be gonnen een kaart te maken met gebieden van 'Niet Gesprongen Explosieven' en munitiedumpplaatsen uit de Tweede We reldoorlog. Deze kaart kunnen de Zeeuw se overheden gebruiken wanneer er een bouwproject gestart wordt. Een van de ma nieren om te achterhalen waar zich moge lijk nog munitie in de bodem bevindt, is om gebruik te maken van uw specialisme. Vanuit uw interesse en kennis weet u wel licht waar munitie in de Zeeuwse bodem aanwezig is. U kunt uw kennis op een bijzondere ma nier delen, namelijk door een speciaal ont wikkeld tekenpakket via internet. Deze digi tale tekenomgeving is eenvoudig te gebrui ken en uitsluitend voor heemkundigen ont wikkeld. Op de kaart kunt u de aandachts gebieden gemakkelijk en snel intekenen en een korte beschrijving toevoegen. Mocht dit lastig voor u zijn, dan kunt u locaties waar munitie is gedumpt ook per e-mail of telefonisch doorgeven. De website kunt u vinden door onder staande link in te typen: www.zeeland.nl/ verkort/heemkunde. Op deze internetpagi na treft u verdere instructies aan, zoals de

de Wete | 2011 | | pagina 69