7 Het graf van Jan Karei van Drunen (1882- 1978) en zijn vrouw op de algemene begraaf plaats te Middelburg, (foto Leo van der Vliet) niets de titel Herinneringen en verhalen - is waar nodig naar aanvullend materiaal gezocht om het beeld verder in te vullen. De drie artikelen worden in deze Wete en in die van juli en oktober van deze jaar gang gepubliceerd. Wat voorafging Jan Karei van Drunen werd op 19 februari 1882 geboren in Utrecht. Toen hij vijf jaar was werd zijn vader benoemd tot gods dienstonderwijzer in Vrouwenparochie, in Friesland. Er was daar een goede school, maar hij moest dagelijks naar Sint Anna- parochie, een halfuur lopen, 'door de schoolstrijd'. Het was vanzelfsprekend dat Jan zou doorleren. De keuze was bakker of onder- wijzer; het werd het laatste. Nadat hij ge slaagd was kon hij tijdelijk aan het werk in Menaldum. Hij was toen achttien jaar. Een echte baan vinden was moeilijk: weinig vacatures, beperkt tot de zuil waarbinnen men was opgeleid. Door de goede naam van zijn vader lukte het bij de Christelijke School in Sexbierum. Na twee jaar solliciteerde Jan met succes bij de mulo in Groningen. In die periode haalde hij ook zijn hoofdakte. In 1906 kon hij plaatsvervangend hoofd worden op een andere school onder hetzelfde bestuur. Een mooie vooruitgang en meer salaris. In de klas naast de zijne gaf mejuffrouw Catharina (Catriene) de Groot les. Het be gon met het lenen van een paar krijtjes en het kwam, ondanks het leeftijdsverschil van negen jaar, snel tot een verloving. Daardoor gestimuleerd wilde Jan proberen ergens schoolhoofd te worden. Het werd Nieuwkoop, een kleine school met twee lo kalen. In september 1907 trouwde het paar. Uiteraard moest Catriene haar baan opge ven toen ze trouwde, ze kon alleen nog als onbetaald invaller aan de slag. Dat zou ze veelvuldig doen. Later in Middelburg schonk het schoolbestuur een crapaud voor haar onbezoldigde hulp! Het was niet gezond wonen in Nieuwkoop. Jan kreeg enkele malen ernstig last van zijn longen. Begin 1910 besloten ze het vochtige land te verlaten. Een sollicitatie op een advertentie voor hoofd der Hervormde School in Middelburg had succes. Na een proefles en kennismaking werd Jan Karei van Drunen, 28 jaar oud, benoemd. Overlijden De verhalen van Jan Karei van Drunen eindigen bij de fase van zijn leven waarin hij schoolhoofd in Den Haag is. Bij wat hij

de Wete | 2011 | | pagina 6