De School met den Bijhei aan de Zuidsingel te Middelburg, ca. 1900. (Zeeuws Archief, Beeld en Geluid, nr. 320-198) meente- en preekwerk had Nonhebei veel belangstelling voor het onderwijs, vooral voor het bijzonder onderwijs en wel op ba sis van zijn Nederlands-hervormde instel ling. In maart 1864 ondertekende hij sa men met onder anderen ds. H. Renting een brief aan de gemeenteleden: "Het christelijk schoolonderwijs te behartigen, is in onze dagen bij uitnemendheid Uwe roe ping. Want voor het christelijk geweten kan het niet twijfelachtig zijn dat het onderwijs, hetwelk van Staatswege gegeven wordt volgens de thands bestaande wet, aan de behoeften van christelijke ouders geens zins voldoet. Gemeente des Heeren, gij zijt geroepen om het bijzonder christe lijk onderwijs, waaruit Gods Woord niet ge weerd is, ter harte te nemen en met alle kracht te bevorderen."5 De al bestaande bijzondere school - ge sticht vanuit het Reveil en de Afscheiding - in de Gravenstraat was Nonhebei waar schijnlijk te orthodox-reformatorisch. Hij nam het initiatief tot het oprichten van twee scholen. In 1866 was hij betrokken bij de stichting van een school voor Lager en Uit gebreid Lager Onderwijs. Daar werd lesge geven in de vakken a t/m i, "Fransch", "En- gelsch", "Hoogduitsch" en wiskunde.6 De school was bestemd voor kinderen uit de gegoede stand en van christelijken hui ze: de Christelijke Burgerschool te Middel burg. Nonhebei was de eerste voorzitter van de Middelburgsche Vereeniging tot be vordering van Christelijk Onderwijs. School voor on- en minvermogenden Op 23 december 1880 verschenen predi kant J.R Nonhebei en koopman C. Verha- ge bij notaris L.L. Woutersen. Ze waren

de Wete | 2011 | | pagina 9