y\ x-j Van de redactie 2 Dit is alweer het laatste nummer van De Wete in het jubileumjaar van de Heemkun dige Kring Walcheren. Deze keer weer met een normale omvang. De 76 pagina's van de vorige Wete zijn wat ons betreft eenma lig. Wel was het interessant om te zien hoe dik een Wete kan worden zonder dat het blad bol gaat staan. Ook dit oktobernum mer had makkelijk zoveel pagina's kunnen tellen, want we zitten goed in de kopij. Onze dank daarvoor aan de auteurs, zon der wie - u hebt dat ook in de vorige Wete kunnen lezen - wij als redactie geen num mer kunnen samenstellen. We beginnen met het derde deel van de Van Drunen-trilogie. Jan van Drunen was hoofd van de School met den Bijbel aan de Zuidsingel te Middelburg in de jaren 1910-1926. In het laatste deel beschrijft Leo van der Vliet uit Middelburg de tijd van de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) in de Zeeuwse hoofdstad. Dat was een hecti sche periode voor de stad: mobilisatie van militairen, de opvang van duizenden vluch telingen uit België en een tekort aan levensmiddelen. Leo van der Vliet weet veel over de Eerste Wereldoorlog. Hij geeft zelfs cursussen over dit onderwerp. Enige tijd geleden kreeg de redactie van P. Lubbers een knipsel toegestuurd uit het blad De Spiegel uit 1956 over smid en schrijver Hendrik Sturm uit Serooskerke. Dat was voor mij aanleiding om meer over deze markante persoon uit te zoeken. In het Zeeuws Archief berust namelijk sedert 2004 Sturms persoonlijke verzameling. Het artikel uit het vroegere weekblad, geschre ven door Piet Terlouw, is integraal opgeno men, voorafgegaan door een inleiding van mijn hand. Daarna volgt een van de vele verhaaltjes die Hendrik - ook wel Eine - Sturm heeft geschreven, met de titel 'De nieuwe burgemeester'. Het genre van de christelijke volkscultuur waarin Sturm schreef, vinden wij in onze tijd nogal oubol lig, maar het had in de jaren veertig en vijf tig van de vorige eeuw veel lezers. Martin van den Broeke kennen we van zijn artikelen en publicaties over voormalige Walcherse buitenplaatsen. In deze Wete publiceren we een kort verhaal over een voorval op de buitenplaats Huis ten Duine in Oostkapelle in 1765. Martin kwam dit onderwerp tegen tijdens het archiefonder zoek voor zijn dissertatie over de Walcher se buitenplaatsen. In zijn 74ste 'Vadertje'vertelt Frans van den Driest over het briefje dat elke mole naar op Walcheren moest ophalen als be wijs van het feit dat hij de maalbelasting had betaald. In de zeventiende en achttien de eeuw hief het gewestelijk bestuur van Zeeland diverse belastingen, waaronder die op het gemaal (het malen van graan). Helaas ontvingen we geen reactie op de foto van de praalwagen van klompenmaker Leijnse in 'Laat het De Wete weten' en ook hebben wij geen nieuwe 'raadfoto's' ont vangen. Hebt u een oude foto waarover u meer wilt weten en die interessant is voor de lezers van De Wete, stuur deze naar ons toe. Het handigste is het als u ons een scan of fotokopie stuurt. Als wij de foto ge schikt vinden voor onze rubriek nemen wij contact met u op. Veel leesplezier. Leo Hollestelle

de Wete | 2011 | | pagina 10