Mobilisatie en vluchtelingen De Eerste Wereldoorlog in Middelburg De herinneringen aan de Eerste Wereld oorlog die schoolmeester Van Drunen op tekende geven ons een indruk van hoe het er in die tijd aan toeging. Door middel van losse fragmenten en anekdotes laat hij ons zien hoe die oorlog hem, werkend en wonend in Middelburg, raakte. De beschrij vingen zijn niet uitgebreid, Van Drunen had in die tijd meer aan zijn hoofd dan alleen het observeren van 'de toestand'. Eind 1916 overleed zijn vrouw. Zijn zuster Corrie zorgde nadien voor het huishouden, maar zij emigreerde in augustus 1917 met haar verloofde naar Amerika. Van Drunen zelf verhuisde in 1918 naar Vlissingen, waar hij introk bij het gezin van zijn zwager Johannes de Groot die daar als predikant beroepen was. De kranten toonden in die tijd een voor zichtige verdeeldheid: óf een voorzichtige neutraliteit óf een voorzichtige pro-Duitse óf een voorzichtige pro-Franse houding. Van Drunen daarentegen beschouwt de stemming in Middelburg als beslist pro- Belgisch, veroorzaakt door het brute Duit se optreden en het lot van de vluchtelin gen. De ondertoon van zijn observaties is die van een oorlog op afstand, maar die toch ook heel dichtbij komt: "In Middelburg ging alles onder het doffe gerommel van de kanonnen zijn gewone gang. Dit geluid kwam van het IJzerfront." De oorlog breekt uit Voor de meeste Middelburgers was het uit breken van de oorlog ver van hun bed, maar Van Drunen zat er bij toeval heel dicht op. Hij studeerde voor de akte l.o. Frans, ondanks zijn - naar eigen zeggen - matige aanleg voor talen. Vóór het monde ling examen, dat in augustus 1914 zou worden afgenomen, wilde hij nog een cur sus in Luik volgen omdat het VAN DRUNEN- grootste deel van de opleiding trilogie bestond uit schriftelijke zelfstudie. Midden juli reisde hij daar naar toe. Er was een twintigtal cursis ten, meest Duitsers, en Van Drunen was de enige Nederlander. Rond 22 juli begon voor hem in Luik de oorlogsdreiging voelbaar te worden. Bij een wandeling in de omgeving zag hij dat de forten, die in een gordel rond de stad lagen, in gereedheid werden gebracht.1 De geschutskoepels werden omhooggezet en de lopen van de kanonnen staken naar buiten. Ook werden er allerlei verdedi gingsmaatregelen getroffen zoals het aan brengen van prikkeldraadversperringen en zandzakken en het slechten van heggen om het schootsveld vrij te maken. De bur gerbevolking in Luik was bang en winkels werden gesloten. De Duitsers die de cur sus Frans volgden, werden naar huis ge roepen: mobilisatie. Ongerust geworden probeerde Van Dru nen informatie te krijgen over de toestand in Nederland, maar er kwamen geen be richten meer door. Op 29 juli besloot hij naar huis terug te gaan. Op het station van Luik kwam hij in een propvolle trein te recht, de laatste die naar Maastricht ging. Het lukte hem de grens over te komen, maar het vervolg van de reis gaf grote pro blemen. In Sittard moesten alle reizigers uit de trein, die werd gevorderd voor mili tair gebruik. Vijf uur lang bracht Van Dru nen zittend op zijn koffer op het perron door, totdat eindelijk een andere trein de

de Wete | 2011 | | pagina 11