10 Personeel en leerlingen van de Belgische School. (Zeeuwse BibliotheekBeeldbank Zee land, afbeelding 1061) dames en 40 heren. In die opsomming ont breekt de naam van de echtgenote van Van Drunen. Men zou verwachten dat een in Middelburgse kringen toch wel enigszins notabele dame met haar capaciteiten daar in terug te vinden zou zijn. Maar dat is niet het geval. Ook geen van de onderwijzers of onderwijzeressen van de Hervormde het werk voor de vluchtelingen betrokken waren actief in het organiseren van hulp en ondersteuning. In Middelburg speelde de griffier van de Zeeuwse Staten, H.J.G. Hartman, een dergelijke rol. In het laatste oorlogsjaar kwam die taak officieel terecht bij de Zeeuws-Vlaamse predikant Jacob Pattist. Die was al in december 1914 be- School komt in de lijst voor. Kennelijk was het circuit waaruit de hulp aan de vluchte lingen werd georganiseerd toch iets an ders dan dat waarin de christelijke leer krachten zich bewogen. Toen de toestand rond de vluchtelingen zich in 1915 enigszins stabiliseerde, ble ven enkele mensen die vanaf het begin bij noemd tot "Gedelegeerde voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen van den Regee- ringscommissaris voor de Vluchtelingen in Noord-Brabant en Zeeland". In februari 1915 werd hij ook gedelegeerde voor Oost-Zeeuws-Vlaanderen en in februari 1918 kwam daar Walcheren bij. Pattist was een buitengewoon actieve man, die vanaf het begin geïnteresseerd was in alle as pecten van de oorlog5 en die later nog een belangrijke rol zou spelen in de strijd tegen annexatie van Zeeuws-Vlaanderen door

de Wete | 2011 | | pagina 18