Middelburgsche Courant, 8 oktober 1917. (Krantenbank Zeeland) door hem "over zijn knie te leggen en de zen opzettelijk een pak slaag toe te dienen en daarna, na hem op zijn benen gezet te hebben, hem met zijn geschoeiden voet opzettelijk een trap toe te dienen, die te gen het rechterbeen van S. aankwam en waardoor S. eene wonde aan dit lichaams deel bekwam en op den grond viel." De re den daarvoor was dat Gooszen, toen hij op de fiets door Vlissingen reed, meende dat het jongetje iets naar hem had ge gooid. De beklaagde gaf toe boos te zijn geweest, anders zou hij niet hebben ge trapt. Hij had er spijt van, maar: "de toe stand is in Vlissingen zoodanig, dat dage lijks de bevolking hoogere officieren lastig valt; b.v. werden er onlangs nog koolstron ken in een auto gegooid, waarin beklaagde met een divisie-commandant zaten." Gooszen overleed in Den Haag in 1922. Distributie en contrabande Een ander mikpunt van praatjes was bur gemeester P. Dumon Tak. Al snel werden tijdens de oorlog distributiemaatregelen af gekondigd. Vooral de bevoorrading van aardappelen was een probleem. De burge meester was degene die alle verordenin gen en verboden ondertekende. Zo'n be schikking (inclusief zetfouten) stond in de Middelburgsche Courant. Maar de burge meester gaf het 'goede' voorbeeld door op klaarlichte dag een ruime wintervoorraad aardappelen bij zich thuis te laten bezor gen. Dat verhaal ging natuurlijk snel rond en dat de burgerij dit goede voorbeeld van harte volgde spreekt voor zich. De hele situatie rond distributie en contra bande was ingewikkeld, maar voor wie praktisch te werk ging was er wel een mouw aan te passen. Veel producten wa ren - vooral later in de oorlog - alleen via distributie te verkrijgen. De voorschriften waren gebaseerd op landelijk beleid en daar had men in Zeeland, zeker voor wat betreft de landbouwproducten, om het voorzichtig te zeggen niet zo veel voeling mee. Van Drunen signaleert dat het de plaatselijke gewoonte van zowel winkeliers als particulieren was om flinke wintervoor- VERVOER EN AFLEVERING VAN AARDAPPELEN. Do Burgemeester van Middelburg maakt bekend dali ngevolge bcsbikking van Zne bekend, dat ingevolge beschikking van Zijne Excellentie den Minister van Land bouw enz. met ingang van 7 October het vervoer en aftevering van alle soorten aardappelen, zoowel aan handela ren als aan partijcu[l i'cr e^i is VERBODEN, behoudens wanneer het ver voer geschiedt ter uitvoering van een op dracht tot aflevering door de aardnppcl- vereeniging of een harer vertegenwoordi gers, als omschreven in art. 3 der boven bedoelde beschikking. Middelburg 3 October 1917. De Burgemeester voornoemd, P DUMON TAK. raden in te slaan, net zo'n voorraad als de aardappelen van burgemeester Dumon Tak, een overblijfsel uit de tijd dat de ver schillende eilanden 's winters soms geïso leerd waren. De Van Drunens waren in die tijd al zo goed ingevoerd in de stad dat zij van ver schillende kanten tips kregen wat en waar in te slaan. 'Lastige' producten werden hen toegespeeld. De schoolwerkster van de Hervormde School had prima connecties op het platteland. Zij was zeer gesteld op de meester (en de meester op haar) en zij zorgde ervoor dat hij eieren, fruit en goede vleeswaren kreeg. Het vervoer van de benodigde spullen was

de Wete | 2011 | | pagina 21