Verhalen over goede en goedkope remedies tegen de Spaanse griep deden de ronde... (Vlissingsche Courant 26 oktober 1918, Krantenbank Zeeland) EEN MIDDEL TEGEN DE SPAAN SCHE GRIEP. In de „Wienor .Reichspost" schrijft •dr. Joseph Hausle, van Feldkirch Roode bieten zijn een zeer eenvoudig maar goed. middel tegen de Spaansche ziekte. Men neve den patient een soep bord vol met .roode bieten-salade, wel ke hoeveelheid' hij in 6 tot 8 uur tijds moet verorberen. Ik heb vele zieker ge zien die 's avonds 40° koorts hadden en den volgenden ochtend reeds geheel koortsvrij waren, na het gebruik van kroten. straat 48 werden voor de ziekte gespaard, "een zeer gelukkige uitzondering". Maar op Walcheren sloeg de griep wel degelijk he vig toe. Scholen werden gesloten, verga deringen werden verboden. In Middelburg sloten op last van de overheid op 6 no vember 1918 alle scholen hun deuren. "Toen de school weer begon was ik met een tiental kinderen de enige, die voor de ziekte gespaard was gebleven." Dat de Spaanse griep hard toesloeg wordt onderstreept door de cijfers die de ge meenten verzamelden. In Vlissingen stier ven in 1918 337 inwoners, tegen iets meer dan 200 in de jaren daarvoor. In Middel burg stierf in 1918 één op de 47 inwoners, tegen één op 80 in de jaren voor de oor log. Ook in de eerste helft van 1919 waren er in Middelburg veel sterfgevallen. Dat het op Walcheren erg was (zij het misschien wat minder hevig dan Van Drunen zich herinnert) blijkt ook uit de toelichting op de cijfers. In het Verslag van de toestand van de gemeente Vlissingen over het jaar 1918 meldt de Gezondheids-Comissie: "Ten ge volge van de Spaansche griep was de al- gemeene gezondheidstoestand in het af- geloopen jaar niet zoo gunstig als in de vorige jaren. Behalve de sluiting der open bare en bijzondere scholen werden geen andere maatregelen ter bestrijding dezer ziekte genomen. Hoewel de ziekte een minder kwaadaardig karakter droeg dan in tal van andere plaatsen, eischte zij, vooral in de maand November, vele slachtoffers, zoodat het sterftecijfer dit jaar niet zoo gunstig is als de voorgaande jaren." In één opzicht blijkt de herinnering van Van Drunen onjuist. De Spaanse griep zou vol gens hem vooral voor ouderen zeer ge vaarlijk zijn geweest. Misschien heeft hij in zijn omgeving veel ziekte- en sterfgevallen onder bejaarden meegemaakt en heeft hij dit gegeneraliseerd. De bewering klopt in elk geval niet. In Vlissingen leidde de Spaanse griep vooral in de leeftijdsgroep tussen 14 en 29 jaar tot veel sterfgevallen, tot het drievoudige van de jaren daarvoor.8 In de leeftijdsgroepen daarboven en daar onder was het aantal sterfgevallen ander half tot tweemaal zo groot, behalve juist in de groep boven de 65 jaar, waar de cijfers constant bleven. Dit beeld sluit aan bij de meer algemene gegevens over de gevol gen van de Spaanse griep in Nederland, waaruit blijkt dat vooral jongvolwassenen een grote kans liepen om slachtoffer te worden. Ten slotte Zoals meestal waren er ook in deze oorlog lieden die uit de situatie munt wisten te slaan. Zo bracht de gerenommeerde firma F.B. den Boer, uitgever en kantoorboek handel in Middelburg, een serie van acht prentbriefkaarten met afbeeldingen van Belgische vluchtelingen te Middelburg op

de Wete | 2011 | | pagina 24