de markt. De prijs van een mapje was 20 cent. De verkoop verliep naar behoren... Leo van der Vliet 1. Luik was toen de zwaarst verdedigde stad in Europa. In een ring rond de stad lagen twaalf gepantserde ondergrondse forten, in de bele ving onneembaar. Ze beheersten het verkeers knooppunt dat de stad was en moesten het on mogelijk maken dat een vijand op grote schaal het land binnen zou rukken. 2. Churchill, die toen minister van Marine was, kwam met de mariniers mee om de Belgi sche legerleiding aan te moedigen stand te hou den. 3. Militairen die de Nederlandse grens over kwamen, werden in beginsel meteen geïnter neerd. Niet iedereen vond dat een aantrekkelijk vooruitzicht. 4. In Harderwijk was een groot kamp voor geïnterneerde Belgische militairen. 5. Omdat bij het uitbreken van de oorlog kran ten in Zeeuws-Vlaanderen kennelijk onvol doende actuele informatie leverden, liet Pattist zich door de Middelburgsche Courant per tele gram - soms meerdere keren per dag - op de hoogte houden van het laatste oorlogsnieuws. 6. Vlissingsche Courant, 12 augustus 1916. 7. Corrie van Drunen en Kees Faddegon ver trokken in augustus 1917 met de Rijndam van de H.A.L. Met de onbeperkte duikbootoorlog die in gang was en de vele mijnenvelden was het ook voor een schip uit een neutraal land een angstige reis. Achteraf bleek dit het laatste Ne derlandse passagiersschip dat tijdens de oorlog naar New York kon vertrekken. De reis liep goed af. De verloofden werden onderweg door de kapitein getrouwd. 8. In Middelburg zijn de sterftecijfers over 1918 en 1919 niet naar leeftijd uitgesplitst. Geraadpleegde bronnen - Herinneringen en verhalen van jan Karei van Drunen, geboren 19 februari 1882, ge schreven in 1978 (1999). - Evelyn de Roodt, 'Oorlogsgasten. Vluchte lingen en krijgsgevangenen in Nederland tij dens de Eerste Wereldoorlog'Zaltbommel 2000. - Sophie de Schaepdrijver, 'De Groote Oorlog. Het koninkrijk België tijdens de Eerste Wereld oorlog', Amsterdam 1997. - Zeeuws Archief - Stukken afkomstig van J.N. Pattist als ge delegeerde voor Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren van den Regeeringscommissaris voor de Vluchtelingen in Noord-Brabant en Zeeland. - Archief J.N. Pattist (1790) 1908-1921. - Middelburgsche Courant. - Verslag van het Provinciaal Comité tot hulpverleening aan vluchtelingen in Zeeland aug. 1914 -1 juli 1915. - Beeldbank 'Zeeland in beeld'. - Zeeuwse Bibliotheek - Stukken afkomstig van H.J.G. Hartman, griffier van de Provinciale Staten, voorname lijk betrekking hebbend op zijn werk voor de Belgische vluchtelingen tijdens WO I. - Beeldbank Zeeland. - Krantenbank Zeeland (o.a. Vlissingsche Courant).

de Wete | 2011 | | pagina 25