Hendrik Sturmstraat Foto Leo Hollestelle Schrijver Walcherse romans 1907-1978 De smid-schrijver bleef doorgaan met schrijven en het uittypen van de teksten op zijn typemachine. Kort na zijn pensionering in februari 1972 kreeg hij contact met J.C. Damsté van uitgeverij Opus 2 uit Kortgene. Deze kleine uitgeverij publiceerde als eer ste de roman De oogst rijpt ieder jaar (1973), waarvan in twee jaar tijd meer dan 1.400 exemplaren werden verkocht. Daar na volgden nog drie verhalenbundels en de roman En weer kwam het water 1976). In 1977 werd de eerste grote roman De prijs der vrijheid herdrukt in het drieluik Water over Holland. Vriend Eine Sturm was bevriend met Jo Verton, ook een geboren en getogen Serooskerke- naar. De mannen waren van hetzelfde ge boortejaar en woonden een paar huizen van elkaar. Ze waren op de lagere school al bevriend en samen zaten ze in de gere formeerde jongelingsvereniging. Verton schreef ook verhalen in het genre van de christelijke volkscultuur. Zijn bekendste werken waren het korte verhaal De late lente (1953) en een feuilleton dat hij schreef voor De Spiegel in 1956, getiteld 'De moeilijke weg van Krientje Karelse'. In een interview met het Zeeuwsch Dag blad in 1955 verklaarden ze beiden: "Wij willen weergeven wat onder het eenvoudi ge volk leeft." Het genre van de eenvoudi ge christelijke volkscultuur had zijn hoogtij dagen in de jaren veertig en vijftig van de vorige eeuw. Het zijn verhalen met situ aties uit het leven van godvruchtige kleine luiden zoals ambachtslieden en knechten, in de context van een plattelandssamen leving. De verhalen hebben soms een goe de, dan weer een droevige maar ook wel een hilarische afloop. Opmerkelijk is dat beide schrijvers niet schreven in Algemeen Beschaafd Neder- lands, maar in een onbestemd soort Wal- chers dialect. Maar het Zeeuws Woorden boek bestond toen nog niet. Zwempak Omdat Frans van den Driest Eine goed heeft gekend, heb ik hem nog naar enkele bijzonderheden van deze Serooskerkenaar gevraagd. Frans wist onder meer te vertel len dat Eine in het voorjaar van 1945 een boot heeft gemaakt om over het verdron ken Walcheren te varen. Hiermee voer hij in de omgeving van Serooskerke, maar ook naar Grijpskerke, Oostkapelle en Vee- re. Alles met roeispanen! "Eine zwom ook graag in zee. Hij ging naar het strand van Vrouwenpolder en soms zwom hij, als het tij gunstig was, naar Noord-Beveland. Hij had nog een vooroor logs zwempak aan. Geen zwembroek maar een zwempak dat door vrouwen ook werd gedragen. Ik heb hem daar nog wel eens in gezien op het strand." Eine had ook als een van de weinigen op het dorp een auto, een VW Kever. Op zon dagmiddag nam hij Frans weieens mee en

de Wete | 2011 | | pagina 27