21 Als het werk in de smidse gedaan is... "In het rechtse huis woont de schrijver als ne gen en veertig-jarige vrijgezel met zijn vader en moeder." (foto Erik de Vries) dan gingen ze naar Westkapelle om daar de bunkers te bekijken die nog op de dijk stonden. Reportage In een van de bladen, het christelijk-natio- naal weekblad De Spiegel, verscheen in het nummer van 25 augustus 1956 (no. 48) een reportage over Eine Sturm. De journalist Piet Ter louw bracht een bezoek aan Serooskerke en interviewde hem uitgebreid. De Amster damse fotograaf Erik de Vries maakte een fotoreportage. De reportage van Terlouw is beel dend geschreven en geeft een karakteristieke schets van de tijd en de omgeving waarin Sturm leefde en die een grote inspiratiebron voor hem waren. Daarom volgt hier de tekst uit het genoemde nummer van De Spiegel.2 Ook zijn enkele bijbe horende foto's opgenomen. Daarna volgt een kort verhaal geschreven door Hendrik Sturm, getiteld 'De nieuwe burgemeester'. Het is gepubliceerd in het tijdschrift Op den Uitkijk, mei 1942. Leo Hollestelle Met dank aan Frans van den Driest. Over het stille kerkpleintje klinken vanuit de openstaande smederijdeuren de forse slagen van een voorhamer. Het boeren- vrouwtje, dat voorbij loopt, kijkt even naar binnen, waar ze het vuur onder de grote schouw fel ziet oplichten. Ze ziet ook, dat smid Meijers twee 'paere' in de hoefstal heeft staan, die nieuwe ijzers onder de hoeven zullen krijgen. De hoefijzers wor den op dat ogenblik onder handen geno men door de smidsknecht 'Eine Sturm, die de hamer op het roodgloeiend stuk metaal laat dansen, dat het een lust is. Een pluk van zijn blonde haren valt over zijn voor hoofd en hij trekt blauwgrijze rookwolken uit het houten sigarettenpijpje, dat hij tus sen de tanden geklemd houdt en waarin een 'lekker zwaer shagje' steekt. Even later sist een witte, scherp geurende schroeilucht van de paardehoef omhoog, wanneer het gloeiende ijzer er tegen aan gedrukt wordt. Het paard wordt onrustig, maar Piet Wattel, de tweede knecht van baas Meijers, roept het dier kalmerende woorden toe, het boveneind van de staart

de Wete | 2011 | | pagina 29