beider, die door zijn vader voorbestemd werd om óók boerenarbeider te worden, wat de jongen zo tegen de borst stuit, dat hij op allerlei manieren tracht, eronder uit te komen. Het lukt maar steeds niet. Zijn vader brengt hem zelfs een keer eigenhan dig bij de boer terug, waar hij vandaan ge lopen was en omdat deze vader een heilig ontzag voor alles wat boer is met zich meedroeg, klinken uit zijn mond vele ver ontschuldigingen ten gunste van zijn an ders willende zoon. Maar terwijl dit gesprek nog aan de gang is, gaat Geert met een ander bijltje hakken. En hij doet dat letter lijk. Hij hakt namelijk, gedreven door een innerlijke angst om dit leven op de boerde rij, waarvan hij zo'n intense afkeer en waarvan hij eigenlijk al afscheid genomen had, van voren af aan beginnen, hij hakt dan met één slag een stuk van zijn duim af, wetend dat hij daardoor, voorlopig als ongeschikt, toch weer met zijn vader terug zal kunnen gaan naar huis. In de tijd dat de wond langzaam geneest, is Geert een handeltje begonnen, dat zo goed blijkt te floreren, dat hij niettegenstaande de ver wijten van zijn vader, er een aardige boter ham mee gaat verdienen. Geert Louws keert niet meer terug naar de boer. Hij heeft zijn weg in de handel gevonden en weet daardoor nog vele vrienden financieel te helpen, terwijl hij bovendien nog trouwt met het meisje, waarop hij in zijn jeugd verliefd raakte en dat hij nooit kon verge ten, ook al bracht ze een onwettig kind ter wereld. En het leven gaat verder - zo heet deze roman - is maar niet een louter fantasie- produkt van Sturm. Hij heeft er weer heel veel gegevens in verwerkt die hij hoorde van een dorpsgenoot, van wie het gedeel telijk een levensbeschrijving is geworden, al zijn er natuurlijk vele aanvullingen en weglatingen aan te pas gekomen. De man zelf wist niet, dat het stof voor een nieuwe roman betekende, maar zijn dochter was er wel van op de hoogte. Toen deze name lijk eens vroeg, waarover Sturm's volgende boek zou gaan, wees de schrijver met een voor anderen ongeziene duimbeweging naar haar vader.3 En naderhand bleek dat deze dorpsgenoot er niet het minste bezwaar tegen had. Hij zei zelfs met enige trots: "Een beter testa ment kan ik voor mijn kinderen niet nala ten." Met de schrijver van Krientje En zo gaat deze smid-schrijver voort met het schrijven van boeken en verhalen. Er liggen op Walcheren, dat langzaam maar zeker de slagen van oorlog en stormramp te boven komt - hoewel het voor de oude Walcherenaars nooit meer zal worden als het vroeger was met zijn lommerrijke we gen, zijn verewagens, zijn intieme land- paadjes - nog zoveel mooie herinnerin gen, dat Sturm nog stof te over heeft. En samen met zijn vriend J.C. Verton, die in het dagelijks werk bakkersbediende in de bakkerij van Piet Rotte in Middelburg is en in zijn vrije tijd schreef voor De Standaard, het weekblad Trouw, de N.C.R.V. Omroep- gids, een Middelburgs advertentieblad en thans zijn vervolgverhaal 'De moeilijke weg van Krientje Karelse' in Den Spiegel heeft lopen, praat hij over de schrijverij, die hun beider tweede wereld is geworden; be zoekt hij soms ook zijn letterkundige vriend mr. J.C. van Schagen in Domburg, die o.a. Zeeuwse Reflexen schreef en kan hij ook wel spreken over de kunst met de kunst schilder But, die in het romantische en rijk historische Veere woont.

de Wete | 2011 | | pagina 36