Maar achter de mudsterdstapel lag de hof- wei mee duizenden gouden boterbloemen en pissebedden. Toen dwaalde hij verder, zoo kwam hij tenslotte op den steenweg bij het dorp. En toen zag hij dat de timmer man boven in den toren aan het karweien was. Maar moeder Jikkemien vond den vo gel gevlogen toen ze in de kamer kwam. Schielijk liep ze naar achter. "Ebbe jie Geert nog gezieë?" vroeg ze de meid. "Neeje vrouwe, ikke nie", verwonderde die zich, "is 'em kwiet?""As 'em komt, brieng je 'm binnen 'oor", zee de vrouwe gejaagd, "anders lienkert 'em wir weg." De meid knikte. Toen knerpte het grint van de hof- baan onder het gerij van den burgemees ter, en de boer en Jikkemien schoten naar de deur om hen te ontvangen. Toen ze goed en wel gezeten waren, raak ten ze zachtjes aan aan de praat. Over de hofstee, en het vee, over de ruime kamer mee de oude, degelijke meubels. En toen vroeg mevrouw naar den jongen. "Ik meen de dat U een zoon had, meneer Mesu"... "Jaet", antwoordde Jan, "waar is 'em vrou we?" Jikkemien wier rood tot in haar nek toe. "Ie is 'em wir gesmeerd, je kunt 'em nie thuus 'ouwe, elk oogenblik loopt 'em kwiet", zei ze. "Mer 't is anders een goed kind", verdedigde zij, "oaltied even netjes en pront op z'n eige." "Strek komt 'em wel wir boven waeter." De boer bromde een beetje ontevreden, kon die jongen dan geen oogenblik z'n gemak houden; wat voor indruk mieken zij nu zoodoende als ouders wezende. Mevrouw glimlachte toe- geefelijk en de burgemeester begon la chend, wat jeugdherinneringen op te ha len. Jikkemien keek eens naar Jan en ze knikte, die hooge lui vielen best mee, hoor. Nou. Op dien tijd stond Geert op 't pleintje bij den toren. "Koooo", schreeuwde zijn helde re stemme. "Kooooo". En toen Ko de Steur de oude timmerman, hoog daarboven zijn hoofd buiten stak, vroeg hij boven te mo gen komen. Ko knikte. "Beljeit, joen, kom mer 'oor. Hij holde de trappen op, oude Ko was ommers zijn vriend. Die kon hem soms plagen, plagen als hij in den winkel kwam, maar altijd zocht hij hem weer op. Geert zag aan het glinsteren der oogen ook wel dat Ko het maar uit zottigheid dee. Hijgend kwam hij boven, waar Ko aan 't zagen en timmeren was. "Zoo joên", zei Ko, "kom je es kieke?" "Jaet", knikte Geert, "mag 'k es buutenom kieke Ko?" "Goe mer", antwoordde Ko, "mer dienkt er om gin zottigheid mee op 't 'ekken klim men ee." Door het nauwe gat wrong Geert zich naar buiten op den omloop. Hij leunde tegen de borstwering. "Nie op 't 'ekken klimme", waarschuwde Ko nogmaals. Nou dat hek

de Wete | 2011 | | pagina 41