Nieuwe uitgaven 'k heleze 'Ie trok ogen as meulbriefjes bleef op Wal cheren nog lang in gebruik. Frans van den Driest 1. Volgens overlevering zouden binnen de grenzen van het oude Veere twaalf manshoge gouden apostelen begraven liggen. Geraadpleegde boeken en bronnen - A. de Bad, 'Beschrijving van de restauratie werkzaamheden aan de Oranjemolen te Vlis- singen in 1971'Vlissingen 1971. - E. van Wijk, 'Molens in Veere', 1993. - K. Wielemaker, 'Biggekerke, zijn burgerlijke en kerkelijke geschiedenis'1903. - Woordenboek der Zeeuwse Dialecten, 1974. - Middelburgsche Courant, 18 juni 1891, 26 maart 1892, 31 juli 1897. - Vlissingsche Courant, 10 juli 1887, 20 mei en 27 november 1896,16 augustus en 31 december. Middelburgs bierboek Met het boek Hop en gerst veredeld heb ben Eric Hageman en Toon Franken voor een heuse primeur gezorgd, want voor zo ver bekend is er niet eerder een boek ver schenen over de rol van bier en de biercul tuur in een stad of dorp. Het boek zou in eerste instantie alleen over brouwerijen in Middelburg gaan, maar deze nieuwe uitgave beschrijft veel meer dan dat. Natuurlijk vind je in het boek alles over de Middelburgse brouwerijen. Er wordt diep ingegaan op de historie van de laatste drie brouwerijen uit de Zeeuwse hoofdstad, te weten De Moriaan, De Lelie en De Vijf hoek. Dan sla ik hier De Hopbloem even over omdat die slechts een korte periode heeft bestaan, te weten van 1989 tot 1993. Van de drie eerdergenoemde brouwerijen hield De Vijfhoek het het langste uit. In 1917 werden de activiteiten helaas beëin digd. Hoewel Middelburg dus niet echt als een bierstad bestempeld kan worden, blijkt uit het boek dat er toch een levendige bier cultuur in de Zeeuwse hoofdstad heerst(e). Andere brouwerijen, zowel landelijke als regionale, hebben in en rond Middelburg altijd behoorlijk aan werving gedaan, zowel bij bedrijven als bij particulieren. Dat blijkt onder meer uit een interview uit 2004 met de vier oud-bierhandelaren Pauw Koole, Rinus Roth, Tonny Verdonk en Cees de Vlieger. Er zijn tijdens dat gesprek de nodi ge anekdotes verteld, waarvan er wegens ruimtegebrek slechts enkele in het boek zijn opgenomen. Het boek is voorzien van werkelijk uniek fotomateriaal uit privécollecties. Foto's met een historische waarde die nog niet eerder zijn gepubliceerd. Daar zullen deze heren vast een belangrijk aandeel in hebben ge had. Als er dan toch een minpuntje genoemd mag worden: er is in het boek geen platte grond van Middelburg opgenomen, hoewel

de Wete | 2011 | | pagina 51