Reacties 45 nieuwe biercultuur. Bier is heden ten dage populair, gezien de opgang die vooral Bel gische biersoorten hebben gemaakt sinds de jaren zeventig van de vorige eeuw. De mensen zijn geïnteresseerd geraakt in bier in de meest brede zin van het woord, ken nelijk een belangrijke reden voor het ver schijnen van dit boek. Want, net als voor bier, moet er voor het boek natuurlijk ook een markt zijn. Maar, zoals hierboven al werd gezegd, dit boek is uniek in zijn soort. Bovendien is het een luxe gebonden hardcoveruitgave met veel afbeeldingen zowel in kleur als in zwartwit. Kortom, Hop en gerst veredeld is een must voor de boekenplank van iedere Zeeuwse bierliefhebber! Ton Peters Eric Hageman en Toon Franken, Hop en gerst veredeld. De geschiedenis van bier in en rond Middelburg 1800-2000. Uitgege ven door Stichting Bier in Zeeland/Zeeuws Archief, 192 pag., ISBN 978-90-817638- 06, 24,95. Vadertje J. Kaljouw uit Oost-Souburg reageerde op het 'Vadertje' in de juli-Wete. Auteur Frans van den Driest schreef over het gezegde Pas jie mer op dat je 't uusje van consen- sie nie verbrandt bijvoorbeeld bij het drin ken van hete thee of koffie en dan voorna melijk wat er bedoeld wordt met het 'uusje van je consensie. De heer Kaljouw geeft de volgende toelich ting. "Waarschijnlijk is het woord consensie dialect voor het oude woord consciëntie, wat 'geweten' betekent. In de zeventiende en achttiende eeuw werd het uitgesproken door predikanten als Smytegelt, Koelman en Faukelius, die ook veel invloed hebben gehad op het kerkelijk leven in Zeeland. Het kan natuurlijk wel van oorsprong Frans geweest zijn, want in het verleden zijn veel Franse woorden in het Nederlands ingeslo pen. Bovendien is het calvinisme ook uit Frankrijk naar ons land gekomen. Ook in de vorige eeuw werd het woord consensie nog vaak gebruikt in behouden de kerken als de Gereformeerde Gemeen ten. Vaak werden daar ook tijdens lees- diensten preken gelezen van bovenge noemde predikanten en andere zoge naamde oud-vaders waarin het woord consciëntie ter sprake kwam. Aan kinderen en aan de wat oudere jeugd werd geleerd dat de consensie het 'tikkertje' was dat van binnen gevoeld werd als je van plan was om iets verkeerds te gaan doen. De auteur dacht dat het woord consensie afgeleid is van het Franse woord conscien ce, wat dus zoals gezegd goed mogelijk is. In het Nederlands zou het woord te maken hebben met het bewustzijn van een mens. In dat geval zou dus 't uusje van je be wustzijn kunnen verbranden en zou je zo doende bewusteloos kunnen geraken. Hij twijfelde zelf aan de goede oplossing, wat ook geen wonder is als je al zulke moeilijke woorden en uitdrukkingen voor je kiezen krijgt. Maar het Franse woorden boek geeft ook andere mogelijkheden aan waaronder ook het woord 'geweten', wat

de Wete | 2011 | | pagina 53