r y\ Feiten en mededelingen \>m/ 49 Deze keer niet over de sieraden of over de klederdracht in het algemeen, maar nu over 'de mens' in de dracht. Wat vonden ze er zelf van en hoe voelde het om streek- dracht te dragen? Hoe vonden jonge vrou wen het dragen van dracht in de naoorlog se tijd, toen Walcheren meer en meer aan het veranderen was, onder andere onder invloed van het toerisme? Het wel en wee van de draagsters en dragers wordt nu eens op een andere manier belicht, soms hilarisch of met leuke anekdotes, opgete kend uit de mond van de dragers zelf. Wat moest er niet gespaard worden voordat er iets aangeschaft kon worden, en hoe kon je het treffen wanneer je het enige meisje was tussen vier broers. Kortom, een ande re kijk op het dragen van de klederdracht. Woensdag 26 oktober 2011aula Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg, aan vang 20.00 uur. Woensdag 23 november 2011 Strandwallen bepaalden onze kustlijn Het Zeeuwse landschap heeft een rijke geologische ontstaansgeschiedenis. De huidige grenzen van Zeeland zijn in duizen den jaren ontstaan door de werking van natuurlijke processen, maar zeker ook door ingrepen van de mens. Zeeland bestaat door een interactie tussen natuur en mens. Aanvankelijk zocht de mens droge plekken voor bewoning en vee op de strandwallen en op hogere zandgronden en kreekrug gen. Uitgebreide kustmoerassen verhinder den dat mensen zich op meer plekken ves tigden. Geleidelijk begon de mens zijn om geving te beïnvloeden voor bewoning en het verkrijgen van brandstof, voedsel en handelsproducten. Maar deze ingrepen in het landschap hadden (soms dramatische) gevolgen, waarbij de invloed van het water weer de overhand kreeg. Bij deze lezing geeft drs. Anke van der Geest uitleg over het ontstaan en de vorm (geologie en geo- morfologie) van strandwallen en de ontwik keling tot de huidige noordkust van Wal cheren vanaf het einde van de laatste ijs tijd, ongeveer tienduizend jaar geleden. Via reconstructies (paleogeografische kaarten) kunt u deze ontwikkeling volgen. Mevrouw Van der Geest besteedt ook aandacht voor wat wij zelf nog aan dynamiek in de ont wikkeling aan de huidige kust in kleine en grote vormen kunnen volgen. Drs. Van der Geest is fysisch geograaf. Zij heeft een eigen adviesbureau, schrijft arti kelen, geeft lezingen en cursussen. Woensdag 23 november 2011aula Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg, aan vang 20.00 uur. Zeeuwse archievendag Op 15 oktober 2011 vindt in het Zeeuws Archief de Zeeuwse Archievendag plaats. Daarnaast wordt ook de jaarlijkse Zeeuw se Genealogische Contactdag gehouden. Het thema van deze dag is 'Goed Zeeuws, goed rond'. Op het programma staan rond leidingen in de depots langs bijzondere

de Wete | 2011 | | pagina 57