51 13.05 uur, 'Lief Leed in Zeeland, meer dan 200 jaar burgerlijke stand', door Leo Hollestelle. Feiten, cijfers en bijzonderhe den over de belangrijkste bron voor stam boomonderzoek naar Zeeuwen. Leo Hollestelle is archivaris en projectlei der van de genealogische website Zeeu wen Gezocht van het Zeeuws Archief. 13.30 uur 'Wij zijn allen fris en gezond. Zeeuwse emigranten in de 19de eeuw', doorYvette Hoitink. Duizenden Zeeuwen vertrokken in de 19de eeuw naar de Verenigde Staten. Yvette Hoitink laat zien waarom zij de provincie verlieten en vertelt over hun bestemmin gen. Met unieke foto's en gegevens uit 19de-eeuwse bronnen brengt ze de wereld van Zeeuwse emigranten tot leven. Yvette Hoitink studeerde informatica en werkte daarna mee aan websites van ver schillende archieven. Nu is ze medewerker digitale innovatie bij het Nationaal Archief. Via haar website www.dutchgenealogy.nl helpt ze nazaten van emigranten hun verre verwanten in Nederland te vinden. 14.30 uur, 'Een erfelijke ziekte in je fami lie. Genealogie en genetica', door Eric Hennekam. Genealogisch onderzoek kan helpen de risico's van een bepaalde medi sche aandoening, of het risico op herha ling ervan, vast te stellen. Het gaat daarbij om de manier van overerving. Als dat hel der in beeld wordt gebracht, kan een vraag als "Hoe groot is de kans dat ik kinderen krijg met dezelfde erfelijke aandoening als mijn broer" beter worden beantwoord. Eric Hennekam verricht genealogisch on derzoek bij het UMC Utrecht en het UMC Groningen. Verder is hij docent archiefon derzoek en voert hij opdrachten uit voor media in binnen- en buitenland. 15.30 uur, pauze 16.00 uur, 'Het pauperparadijs; het spoor terug', door Suzanna Jansen. Suzanna Jansen vertelt hoe ze dankzij ar chieven - van de burgerlijke stand, van het leger, van rechtbanken, gevangenissen en meer - het verhaal van vijf generaties van haar familie wist te reconstrueren, en daar mee een geschiedenis van twee eeuwen onderklasse wist te schrijven. Suzanna Jansen is de auteur van Het pau perparadijs, een familiegeschiedenis (2008) en De hemel is goud, biografie van een race (2011 17.00 uur, receptie en signeersessie met Suzanna Jansen in het Zeeuws Archief. Woensdag 2 november 2011Hofplein- kerk tegenover het Zeeuws Archief (Hof plein 16, Middelburg), open om 12.30 uur. Toegang gratis, aanmelden verplicht, via info@zeeuwsarchief.nl. of tel. 0118-678800. Cursus Grepen uit de groene geschie denis van Walcheren (deel 2) Na het succes van de eerste serie cursus avonden onder de titel 'Grepen uit de groe ne geschiedenis van Walcheren' in 2010 is besloten dit najaar een nieuwe serie van vier avonden plus excursie aan te bieden. Het uitgangspunt is hetzelfde: natuur en landschap hebben naast een ecologische ook een historische dimensie. Veel natuur- en landschapswaarden zijn daarom pas goed te begrijpen door je te verdiepen in vroeger. Dat zal weer gebeuren in de vorm van vier afgeronde bijdragen, door ver schillende deskundigen. Achtereenvolgens zullen aan bod komen: fort Rammekens (door Wilbert Weber van het MuZEEum in Vlissingen en Peter Maas van Staatsbos beheer); de landbouw - ecologische winst of verlies? (door Chiel Jacobusse van Het

de Wete | 2011 | | pagina 59