De handkar was vroeger een vertrouwd ver schijnsel in het straatbeeld van Middelburg: de Lange Delft, met links de winkels voor de hoek van de Oude Kerkstraat en op de achtergrond het torentje van de Provinciale Bibliotheek, ca. 1890. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata, Prentbriefkaarten ZI-P- 01865) Zeeuwse Landschap); de boerenerven en erfbeplanting (door Robert Wielemaker van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland); de omgang met het Walcherse binnenwa ter (door Aad de Klerk van Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland). Een excursie in aansluiting op het laatste thema o.l.v. Wou ter Quist (Waterschap Scheldestromen) vormt de afsluiting. 4 maandagavonden, te beginnen 31 oktober; excursie op zaterdag 26 november. Organisa tie: ZVU, SCEZ en SBB. Plaats: SCEZ-ge- bouw De Burg, Groen markt in Middelburg. Cursusgeld: 86,-; 77,- voor leden van de Heemkundige Kring Walcheren. Aanmel ding: ZVU (tel. 0118- 634800). Inlichtingen: Aad de Klerk (SCEZ, tel. 0118-670870). Handkarren Het Cultureel-historisch streek- en hand- karrenmuseum De Wemme in Zuidwolde doet onderzoek naar handkarren voor het schrijven van een boek hierover. Een van de hoofdstukken zal gaan over het verschil in gebruik van deze karren tus sen stad en platteland. Het gebruik van handkarren in de grote steden is aardig te reconstrueren maar het gebruik op het platteland, in kleine provinciesteden, dor pen, gehuchten en verspreid liggende boerderijen, is een stuk moeilijker te ach terhalen. Het museum vraagt de leden van de Heemkundige Kring medewerking bij dit onderzoek. Het zou voor het museum een grote hulp zijn wanneer u de volgende vra gen zou willen en kunnen beantwoorden. Waren er handkarren in uw stad/dorp? En als u deze vraag bevestigend kunt beant woorden: kwamen deze ook in de buiten gebieden, welke beroepsgroepen gebruik ten een handkar, wie repareerde (of maak te nieuwe) handkarren, in welke periode werd er van handkarren gebruikgemaakt? Indien u opmerkingen en/of verhalen hebt over dit onderwerp, zou het museum ze graag willen horen. Foto's zijn ook van harte welkom. U kunt contact opnemen met mevrouw E. Fleurke, Burg. Tonckensstraat 49, 7921 KB Zuidwolde, tel. 06-25522797, e-mail: elsefleurke@home.nl.

de Wete | 2011 | | pagina 60