9 De tent waar de circusdieren verblijf hielden, 1 oktober 1901. (foto L.G.E. Kalshoven, Zeeuws Archief, Beeld en Geluid nr. 509) nacht afgesloten voor rijtuigen en mocht er 's avonds niemand over de Buitenschut sluis. 's Middags om twee uur begon de voor stelling. Het publiek dat van alle kanten was samengestroomd, kon toegangsbewij zen kopen tegen prijzen van zestig cent tot vier gulden. Voor dat laatste bedrag zat je dan ook in de loge. Voor het begin van de voorstelling bestond ook gelegenheid om de stal len en "menschelijke abnormaliteiten" te be zichtigen: een vrouw met een baard, dwer gen, een jongen met een hondenkop, men sen zonder armen, kort om een aantal stumpers die zonder enige gêne werden getoond. Tijdens de voorstelling viel het publiek van de ene verbazing in de andere. Olifanten openden de voorstelling en toonden hun kunsten. Acrobaten haalden in de nok van de tent ongeëvenaarde toeren uit en wer den met luid applaus beloond. Er was dressuur met vijftig paarden tegelijk en wedrennen met jockeys in Romeinse wa gens. Bloedstollend was het optreden van een artiest die met een fiets uit de nok van de tent naar beneden reed. Hij werd beloond met een ovatie. Ook traden gymnasten voor het voetlicht, en natuurlijk ontbraken de clowns niet. Alles werd begeleid door het circusorkest. Er was volop afwisseling in de nummers die op snelle en behendige manier werden uitgevoerd. 's Avonds was er een tweede voorstelling. Daarna werd de tent afgebroken. Het ver trek van B&B verliep vlot, al om tien uur vertrok de eerste circustrein naar Breda, geleidelijk gevolgd door de andere. De vol gende dag lag het Eiland er weer verlaten bij, alleen de omgewoelde grond herinner de nog aan het evenement. De gemeente Vlissingen had aan het eve nement honderd gulden staangeld overge houden. Verder vergoedde B&B de schade aan de bestrating en de kosten voor de in zet van politie en brandweer. Na Barnum Bailey Je zou na het spektakel dat B&B had ge boden een zekere circusmoeheid verwach ten, doch niets is minder waar. Tot aan het begin van de Eerste Wereldoorlog kwamen regelmatig circussen naar Walcheren: Alt- hoff, Carré, De Jonghe, Libot, Roberti en Wilke. Er was dus afwisseling genoeg. Als

de Wete | 2012 | | pagina 11