10 Het publiek verlaat het circusterrein na de eer ste voorstelling van het circus Barnum Bailey, 1 oktober 1901. (foto L.G.E. Kalshoven, Zeeuws Archief, Beeld en Geluid nr. 509) een circus alleen in Middelburg stond, gin gen de Vlissingers daarheen, en omge keerd gebeurde dat ook. Meestal reden er na afloop van de voorstelling extra trams. De gevolgen van de Eerste Wereldoorlog waren natuurlijk in ons land ook te merken. De grenzen waren gesloten en voor bui tenlandse circussen was het moeilijk om naar Nederland te komen. Voor het Neder landse circus Carré lag het eenvoudiger, dat stond in mei 1915 in Middelburg. Maar toch gaf ook het Duitse Althoff in oktober nog optredens in Middelburg en Vlissin- gen. Maar gedurende de mobilisatie werd het steeds moeilijker. De bioscopen begon nen toen circusfilms te draaien. De Streng- holtbioscoop in Middelburg vertoonde bij voorbeeld Avonturen van Peg van den Cir cus en het Bellamytheater in Vlissingen bracht De dodensprong uit de nok van het circus. In mei 1918 waagde circus Libot de reis naar Walcheren om daar een week lang op te treden. Door de voedselschaarste was het aantal optredende paarden gere duceerd tot drie en werd de rest van het programma opgevuld met acrobatiek, clowns en jongleurs. De behoefte aan een verzetje was er ondanks de beroerde om standigheden nog steeds: de tent was goedgevuld. Strassburger In 1928 stond circus Strassburger in Mid delburg. De Strassburgers behoorden tot een bekende joodse circusfamilie, afkom stig uit de Elzas. Hun circus deed Barnum Baileyiaans aan: er was een tent voor vijfduizend personen, er waren vijfhonderd medewerkers, drie orkesten, 120 paarden en talloze andere dieren. Na aankomst in Middelburg trokken paarden en tractoren de wagens naar het Molenwater, en een zevental olifanten ging daar onder geleide lopend heen. Talloze belangstellenden za gen hoe binnen enkele uren de diverse tenten werden opgezet. Ook hier was er een strakke organisatie waarbij ieder per soneelslid zijn opdracht kende en waarbij olifanten werden ingezet. Er was een grote reclamecampagne ge voerd, overal hingen biljetten die de men sen opriepen het circus te komen bezoe ken. De voorstellingen werden dan ook door velen bezocht, vanuit heel Walcheren maar ook uit Zuid-Beveland kwam men op het spektakel af. Van en naar Vlissingen

de Wete | 2012 | | pagina 12