zen met een tweetal clowns die onder an dere politieke moppen tapten. Na de pauze traden rolschaatsers op, daarna gaf me vrouw Van Bever een staaltje paardendres- suur ten beste. De voorstelling werd afge sloten met acrobatiek in de nok van de tent en met springplankacrobaten. Ervaringen van de auteur Ik ging als kind vrijwel ieder jaar met mijn ouders naar circus Van Bever. Mijn moeder was een Brabantse en ze had daar iets mee. In 1939 bezochten we ook Strassbur ger. Nadat we 's middags de dierenoptocht hadden bekeken, gingen we naar de avondvoorstelling. Bij de ingang kochten we kaartjes, pas seerden een in livrei gestoken medewerker en zochten onze plaatsen op. In de tent brandden witte en gekleurde lampen die voor een aparte sfeer zorgden, boven de ingang zat het orkest dat voor muzikale begeleiding zorgde. Er hing een eigenaar dige circusgeur, een mengsel van dieren, hooi, mest en stro. Om acht uur kondigde de spreekstalmees- ter in luide bewoordingen het programma aan en begon het spektakel. We keken onze ogen uit: in een vlot tempo zagen we het optreden van raspaarden, acrobatiek op de grond en in de nok van de tent, tra pezewerkers, dansers en clowns. Verder waren er equilibristen, balletdansers, tram polinespringers, gedresseerde apen en roofdieren. Maar de meeste indruk maak ten de olifanten; die kolossen zag je niet elke dag. Tegen het einde van de voorstelling werd begonnen met de afbraak van de tent en werden de onderste zeilen opgerold. Nog diep onder de indruk van alles wat we had den aanschouwd gingen we naar huis. Daar hadden we gespreksstof voor min stens een week. Slot In een wereld zonder radio, tv en vormen van vermaak waaronder we tegenwoordig dagelijks worden bedolven, doorbrak de komst van een circus de dagelijkse sleur. De bezoeker kwam terecht in een show wereld, zag acrobaten, clowns, mooie vrouwen en exotische dieren. Er hing een heel aparte sfeer, men was er eens even helemaal uit. Hoe men ook over een circus denkt, men kan niet ontkennen dat het voor talloze mensen een welkome afleiding was. Jules Braat Geraadpleegde bronnen: - Gemeentearchief Vlissingen, Politiearchief Vlissingen, juli 1939. - Krantenbank Zeeland, diverse jaargangen Walcherse kranten. -]. van Doveren en Fred. Thomas, 'De bonte droom van het circus', uitg. Nederlands Zui- velbureau, 's-Gravenhage 1956. - Mar ja Keyser e.a., 'Van binnen moet je we zen. 200 jaar circus in Nederland', Nieuwkoop 1978. - Fred van Sluis, 'Circus in Europa', Bussum 1966. - Ineke Stronken en Piet de Boer, 'Circus, de magie van een cirkel'Utrecht 2006.

de Wete | 2012 | | pagina 15