De Loskaai van Middelburg Pieter de Bruyne (1884-1981) woonde tot mei 1940 aan de Rouaansekaai in Middel burg. Over deze kaai in het laatste decen nium van de negentiende eeuw schreef hij een uitgebreide impressie. Dit verhaal is gepubliceerd in De Wete van juli 2010. Op 24 februari 1978, hij was toen al 92 jaar, schreef De Bruyne zijn herinneringen op over de Loskade (of Loskaai) in Middel burg, de plaats waar hij en zijn broers vaak speelden en rondstruinden. Schuurpalen De Loskaai heeft een grote rol in mijn leven gespeeld, want daar was het dichtst bijzijnde en enige terrein waar wij als kin deren (drie broers) konden spelen. Als je de Nieuwe Poort was gepasseerd, dan had je eerst de Nieuwe Poortstraat met rechts de Eigenhaardstraat. Daar was een groot pakhuis waarop een windwijzer prijk te die een Indische roeiprauw voorstelde. Dan kreeg je rechts een groot hoekhuis met op de hoek een grote afgeronde hoek steen van arduin met de letters A.A.F. (af korting van A.A. Fokker) erop. Links daar van was een met gras begroeid terrein, vol met gaten, dat wel, maar toch goed ge noeg om er vliegers op te laten, nog meer gaten te graven en vuurtjes te stoken. Dit terrein werd aan de rechterkant begrensd door een kaaimuur. Die muur was vanaf het punt met het huis A.A.F. tot aan de sta- tionsbrug heel steil en ging recht naar be- neê in het water. Maar naar links stonden er schuurpalen voor, zodat de daar aan merende schepen de muur niet konden beschadigen. Naar links liep de muur dood op het water van de toegang tot het droog dok en de Rouaansekaai en daar op de hoek was een 'paardentrak'. Dat was een helling tot in het water, bestemd als lan dingsplaats voor een pont. Maar een pont heb ik er nooit gezien. Wel was daar het roeiveer van Vos, een heel oude man die meestal in een klein geel commiesge bouwtje zat dat leunde tegen de sterke bakstenen muur met daarboven de gebou wen van de Vitrite Works. Op de hoek was ook nog een opslagplaats van 'greenhart'- balken van de firma L. Alberts Zoon Houthandel N.V. Lossend fregat Maar nu terug naar dat huis van A.A. Fok ker. Mijn vader had hem nog gekend als handelsman die met schepen te doen had die op de Afrikaanse oostkust voeren. Die Loskaai dateert van 1872 en maakte aan de zuidkant deel uit van het kanaal naar Vlissingen, terwijl het naar het noor den bestond uit de verdiepte haven naar Veere van 1815. Want er voeren veel sche pen van Middelburg via Veere naar zee en er waren talrijke firma's die met de handel ter zee te maken hadden, zoals de firma Wed. De Bruyne die brikken met steenkool aanvoerde. Middelburg was een haven van de Nederlandsche Handel-Maatschappij, er kwamen dus schepen aan voor de ven nootschap en de firma De Bruyne verzorg de de lossing van suiker in kantfans1 en koffie in zakken en alles werd bemonsterd. De firma was ook assurantiemakelaar en schade-expert en dateerde van 1802. Mijn grootvader en mijn vader waren schade- experts. De schepen die in de oude tijd aan de Rotterdamsekaai meerden, ver huisden nu naar de Loskaai. Ik herinner me nog dat in de salon van Freek Spren- ger op de Dam een schilderij van de oude Schütz hing, voorstellende een lossend fregat, in ieder geval een volgetuigd zee schip, aan de Loskaai.

de Wete | 2012 | | pagina 16