Het Blauwe Hof of Vrijburg Noten (van de redactie 1. Wie dit woord kent, meld het ons. 2. Over de aanleg van het kanaal ten koste van de zuidelijke bolwerken van de stad en de ver meende invloed die A.P. Snouck Hurgronje uit oefende om aantasting van Veldzigt te voorko men is ook geschreven door A. van Santen, 'De verminking van de bolwerken van Middelburg in 1867', in: De Wete, 23e jaargang nr. 3 (juli 1994), pag. 12-15. 3. Wie weet wat dat zijn, mag het de redactie melden. Buitenplaats en boerderij onder West-Souburg de 'kanonpalen' die daar stonden en ze eruit trok. Dat waren van die oude grote voorladers met de jaartallen erin gegoten en ze kwamen uit Delft. Zijn er nog over? Ik weet het niet. Pieter de Bruyne Vrijburg We kennen op Walcheren de naam Vrij burg. Er is een bedrijventerrein tussen Vlis- singen en Middelburg dat zo heet ,en daar ligt ook het stadsgewestelijke zwembad met dezelfde naam. In de media werd Vrij burg ook vaak genoemd in verband met de aanleg van de nieuwe sportboulevard. Een stuk westelijker van dit gebied ligt hof stede Het Blauwe Hof, met die prachtige boerenschuur, midden in het bouwland. Daar moeten we zijn voor de herkomst van de naam Vrijburg. Nazaten van vermogende Antwerpse im migranten stichtten in de zeventiende eeuw buitenplaatsen op ons eiland. Het Blauwe Hof, later Vrijburg genoemd, is daar een voorbeeld van. De Val van Antwerpen en de gevolgen voor Walcheren Op 17 augustus 1585 werd de capitulatie van Antwerpen ondertekend. De Spanjaar den veroverden niet alleen deze welvaren de stad maar heroverden tevens de Zuide lijke Nederlanden. Deze gebeurtenis is de geschiedenis ingegaan als de Val van Ant werpen. De strijd tegen de Spanjaarden was voor een belangrijk deel een religieus conflict. Veel Zuidelijke Nederlanders vluchtten om die reden naar de 'vrije' Noor delijke Nederlanden. Al in 1584 had Alex ander Farnese, hertog van Parma, zich met zijn troepen verschanst voor de poor ten van de metropool. Die omsingeling werd het Beleg van Antwerpen genoemd. Deze Scheldestad beleefde vóór 1584 zijn Gouden Eeuw, maar een jaar daarna, na de Val, gleed de stad met een duizeling wekkende vaart naar de afgrond. De her overing betekende wat de welvaart betreft een aderlating voor de Zuidelijke Neder landen en tegelijkertijd een injectie voor de Noordelijke Nederlanden. Dit laatste gold

de Wete | 2012 | | pagina 21