dat tussen Middelburg, West-Souburg en Antwerpen; van en naar Antwerpen hoofd zakelijk met rivierschepen over de Honte of Westerschelde. In de zomer trokken de Van Nispens zich terug op hun eerder aan gekochte West-Souburgse boerderij, die was uitgebreid tot een indrukwekkende buitenplaats. Maximiliaan van Nispen trouwde na het overlijden van Christina op 1 april 1640 met Elisabeth Meersen. Haar familie had eveneens bezittingen in Doel en omgeving. Net als eerder met Christina bleef ook het huwelijk met Elisabeth kinderloos. Welke functie hij bekleedde, daar ten wes ten van Antwerpen, wordt nergens ver meld. Wel moet Van Nispen verstand heb ben gehad van justitiële zaken. In 1640 nam hij namelijk de procesvoering tegen de stad Antwerpen over van zijn broer Cor nells, die licentiaat in de rechten was. De processen waren al tijdens het Twaalfjarig Bestand begonnen en behelsden schade loosstellingen in verband met geldleningen van burgers aan de stad. Antwerpen was de leningen in 1574 aangegaan, maar had ze nooit conform de afspraak terugbetaald, een wel erg lang slepend conflict. We mogen aannemen dat Maximiliaan van Nispen omstreeks 1643 definitief terug keerde naar Walcheren. In juli 1642 ver kocht hij zijn buitenplaats bij Antwerpen en in juli 1644 schonk hij zijn huis en grond in de Ketenissepolder aan zijn zwager mr. Jacob Meertens. Bij de afhandeling van die zaak was Maximiliaan daar voor de laatste maal in persoon aanwezig. Bij latere verko pen nam zijn zwager als gemachtigde de honneurs waar. Zijn laatst bekende testament liet Van Nis pen op 1 oktober 1642 bij notaris Arnoudt Ryswercker in Middelburg opmaken. In ge val van zijn overlijden moesten zijn bezit tingen naar zijn vrouw Elisabeth gaan en toucheerde elk van zijn 'dienaren' een legaat van 25 pond Vlaams, destijds een groot bedrag voor eenvoudige zielen. Spe cifiek noemt hij daarbij "mijn hovenier op Souburg". Met hem zal Maximiliaan een speciale band hebben gehad. Op oude jaarsdag 1645 stierf Van Nispen en werden zijn eerder vastgelegde wensen ingewil ligd. "Hij sterff anno 1645 zonder oir en leyd tot Middelburg, in de Groote-Kerk begraven", luidt het citaat over Maximiliaan dat we vin den in Matthijs Balens' Beschryvinge der stad Dordrecht uit 1677. Met "oir" wordt be doeld; nageslacht. De twee huwelijken van Anna Meersen Na Van Nispens dood hertrouwde Elisa beth binnen anderhalf jaar, met mr. Theo- doris Boreel, heer van Westhove. Ook dit echtpaar woonde 's zomers in Het Blauwe Hof. Jurist Boreel was in de periode van 1642 tot 1652 baljuw van Middelburg en grafelijk hoofdofficier bij de magistraat van zijn stad. Zijn vader was de grote Johan Boreel, die onder meer raadpensionaris van Zeeland en geleerde in Oosterse talen was en die veel reizen maakte door Euro pa en het Midden-Oosten. Al in 1652 werd Elisabeth Meersen voor de tweede maal weduwe daar haar man tijdens een bezoek aan Antwerpen stierf. Het Blauwe Hof bleef tot haar dood in 1670 in haar bezit. Het was Anna Meersen - hoogstwaar schijnlijk een nicht van Elisabeth - die in deze periode een centrale rol speelde in de gebeurtenissen rond Het Blauwe Hof. Zij was aanvankelijk getrouwd met Nico-

de Wete | 2012 | | pagina 25