De boerderij Vrijburg/Het Blauwe Hof links en het industrieterrein Vrijburg rechts, 25 septem ber 2011. (foto's Leo Hollestelle) westen Schelde", gezworene van de Zuid watering en burgemeester van Middelburg. Omdat Ghyselin geen kinderen had en zijn leven lang ongehuwd bleef, had hij zijn neef Evert van der Poort aangewezen als zijn erfgenaam. Toch was het niet Evert zelf maar waren het diens twee dochters Arnoldina Catharina en Johanna Petronel- la die profiteerden van de enorme nalaten schap van Ghyselin Ie Sage. Laatstge noemde dochter mocht zich in 1794 eige naresse noemen van Papegaayenburg, zus Arnoldina kreeg Vrijburg in de schoot geworpen. Arnoldina Catharina van der Poort was in 1761 geboren uit het huwelijk tussen Evert van der Poort en Johanna Arnoldina Pas- ques de Chavonnes. Deze dame was eer der getrouwd geweest met Nicolaas Jan van Hoorn van de eveneens in de buurt liggende buitenplaats Noordbeek. Het blijkt dus - en dat was in die tijd vaak het geval - dat de verschillende eigenaren van een cluster van lusthoven, op enigerlei wijze familiebanden met elkaar hadden. Einde buitenplaats; boerderij blijft over Tweemaal trad Arnoldina Catharina van der Poort in het huwelijk. Eerst met Guil- laume Frédéric Godin en na diens dood met kolonel Jean Frangois Robert de la Maire, uit het Franse Rouen. In 1828 liet Arnoldina een holografisch (eigenhandig geschreven) testament ach ter dat werd gedeponeerd bij notaris Van der Horst Serlé in Middelburg. Het testa ment is verloren gegaan, maar het is be kend dat Arnoldina daarin te kennen gaf dat haar enig (overgebleven) kind, Everdi- na Petronella Godin, haar erfgename was en zij dus recht had op Vrijburg. Van de eens zo rijke lusthof was op dat moment overigens niet veel meer over. Op de kadastrale kaart van West-Souburg, die in 1822 is opgemeten, zien we dat Vrijburg als lusthof toen niet meer bestond. Slechts de boerenschuur, het boerenhuis en twee bijgebouwtjes stonden nog overeind. Everdina Godin verpachtte de boerderij aan een lokale landbouwer, zelf woonde zij in Middelburg. In het Utrechts Archief, in de verzameling van de familie Coenen van 's Gravesloot, worden gedichten bewaard die Everdina schreef voor haar grootmoe-

de Wete | 2012 | | pagina 29