Geraadpleegde bronnen: - G. Asaert, '1585, de val van Antwerpen en de uittocht van Vlamingen en Brabanders', Tielt 2004. - M. Gargon, 'Walcherse Arkadia' I en II, Lei den 1715 en 1717. - F. Nagtglas, 'Levensberichten van Zeeuwen', Middelburg 1888-1893. - J. van Roey, 'De val van Antwerpen'Ant werpen 1985. - M. Smallegange, 'Nieuwe Cronyk van Zee land', Middelburg 1696. - N. Visscher en Z. Roman, 'Atlas van Zee land', Amsterdam/Middelburg 1655. -www.neha.nl/specialcollections (mr. Cornelis van Nispen). - www.bunkerbehoud.com (Batterij Vrijburg/ Batterie Nord). der, de genoemde Johanna Pasques de Chavonnes. Zo krijgen we een wat per soonlijker indruk van jonkvrouw Godin. Door het overlijden van Everdina Godin in 1855 verdween de invloed van de aristo cratie op Vrijburg definitief; enerzijds door dat Everdina ongehuwd bleef, anderzijds door de woelige Franse tijd. Veel eens zo statige lusthoven moesten het in die perio de ontgelden. Ze waren door de economi sche malaise niet meer te onderhouden en werden dus afgebroken. In het genoemde jaar ging de boerderij over op Isaac Maas, een plaatselijke land bouwer. Sinds die tijd hebben Walcherse boeren op deze grond hun bedrijf gehad. Allen hadden familienamen die veel op ons eiland voorkomen: Maas, Polderman, Bras ser en Poppe. In 1929 kocht Cornelis Janse de boerderij. Thans is het geheel nog altijd in handen van de familie Janse. Vanaf het fietspad tussen de Jacoba van Beierenweg en de Abeelseweg is de hofstede mooi te zien. De fietsroute is alom bekend als het bun kerpad. De prachtige rietgedekte boeren schuur staat haaks op de grijs gepleisterde boerenwoning. In de volksmond heet de boerderij nog steeds Het Blauwe Hof. Bedrijventerrein De naam Vrijburg is op Walcheren alom bekend vanwege het bedrijventerrein. De ontwikkeling van dit gebied begon aan het begin van de jaren negentig van de vorige eeuw. Vlak na de eeuwwisseling werd het bedrijventerrein sterk uitgebreid en werd het samenwerkingsverband tussen Vlissin- gen en Middelburg bevestigd met de bouw van het zwembad. De samenwerking gold ook voor het in september jongstleden ge opende sportpark Vrijburg. Aan de westzijde van het bedrijventerrein vinden we een luchtdoelbatterij, gebouwd door de Duitsers als verdedigingswerk tijdens de Tweede Wereldoorlog. De groep bunkers werd Batterie Nord gedoopt, maar heet in de volksmond Vrijburg. Sommige Middelburgers willen de oude ri valiteit tussen de twee grootste Walcherse steden nog weieens oprakelen met de op merking dat de stadsgewestelijke projecten jammer genoeg op Vlissingse bodem lig gen. Dat klopt: Vrijburg ligt op het grondge bied van de Scheldestad. Toch hoeven de hoofdstedelingen niet ongerust te zijn. Het bedrijventerrein is vernoemd naar een bui tenplaats die werd opgericht door een Mid delburger en later werd bewoond door een Middelburgse burgemeester, die bovendien persoonlijk verantwoordelijk was voor de naamgeving. Met dank aan Maximiliaan van Nispen en Pieter Duvelaer. Jaco Simons

de Wete | 2012 | | pagina 30