191 30 Mattheus Smallegange begint de beschrijving van Westkapelle in zijn Cronyk van Zeeland met het zeerecht dat in de smalstad werd on derhouden (p. 623). (foto Leo Hollestelle) v. hooftdeel. il If een voorloper is van het Hanseatische recht, onze oosterburen beter bekend dan ons. Veel bepalingen uit het Westkappelse zeerecht werden namelijk weer overgeno men in keuren van andere steden in de lage landen en daarbuiten. Ons oudste zeerecht Over dit onderwerp is enkele decennia ge leden een ook voor niet-juristen goed lees baar boekje verschenen van mr. A. Kort hals Altes in de reeks uitgaven van het Molengraaff Instituut voor Privaatrecht te Utrecht. Het is getiteld Ons oudste zee rechten uitgegeven te Zwolle in 1976. Hierin zijn de artikelen uit dit zeerecht in Middelfrans (middeleeuws Frans) en het 'Middelwestkappels' opgenomen en helder toegelicht. Voor juridisch geïnteresseerden zijn zelfs de vergelijkingen met het huidige recht nog actueel, omdat de auteur hierbij niet alleen het destijds geldende Wetboek van Koophandel heeft betrokken, maar ook het toen nog in ontwerp zijnde Nieuw Bur gerlijk Wetboek. Het boekje bevat slechts 65 pagina's tekst en illustraties en is ook in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg voorhanden. Hieronder vindt u een samenvatting van de voor Walchenaren wellicht interessante delen uit dit artikel. Befchnjving der Oude Stad van Weftcapfel. Hjervan lefen wydit by Ttoxhorn. Indien ik mijn voornemen wilde binden alleen aen den opflag en het oordeel van deoogcn, foo foude ik met hetvoorverhaelde my fluks uit Wal cheren na het Eyland van Schouwen wen den en de geheucheniffe van VVeftcapelle en Domburch nu niet onderwinden als lijnde plaetfen onbewalt en onbeveft en j die t'hans in haer aenfien geenegenoegfame Kikencnkonnen geven van die voorige wel land, die haer eertijds deachtbaerheit van onder de Steden van Walcheren geftelt te eerden, gegeven heeft. Echter nochtans niet tegenftaende haer tegenwoordig kael en vol rimpelen zijnde aengefichtmoeten hier wat achterwaerts denkken en het ongelijk, dat haer de wifpeltucrigheit van detijt aengedaen heeft, wat ter zijdenfet- ten.mct d ie oude glansdiehaer onder de voornaemftc Steden in voorgangen tijden ftatelijk heeft doen pronken. De bequame gelegentheit van defe Stad beeft haer doen maken of aennemen fooda- f'ge Zeerechtenby den fchiplieden te on derhouden de welke om hare heusheit ook in andere Zee-Steden van Zeelanden elders onderhouden zijn gewceft; even als eertijts de Zeerechten van het naemkondige Rho- dus by die over alheerfchcndeRomeinen, zijn acngenomen gewceft. My is een ftuk van die Zeerechtenhebbende ditopfchrift, Extract uyt de Zeerechten, dien men geween 'u tn Weftcafelle tegebruyeken, ter handen gekomen; het welk ik nier fal aenkleven niet alleen om de rechtmatigheit van die wettenmaer ook om daer uit te doen blijkken dat Weftcappeleenvoorneme Zeeftad al eertijts geweeft is. I. Eerft, men maekt een meefter van een fchip 't fchip behoort toe hun tween of drien, 't fchip vaert uit den Lande van daer 'tis, het komt ter Sluis, te Rochellc, Bof-ft deaux, of anders, en is gevracht te feilen in vreemde landen die meefter en mach dat fchip niet verkoopenhy en hebbe oorlof van den genen die 't toebehoortröaer heeft hy te doene van de victualiehy mat h wel Ivan de getouwen cc pande fettenof leg-,. PP

de Wete | 2012 | | pagina 32