32 Schepen voor de kust van Westkapelle op het panorama van Walcheren (Zelandiae Descriptio) van Antoon van den Wijngaerden, ca. 1550. meerderheid te volgen]; ende daede hy an ders, hy ware schuldich schip ende goedt te geldene [dan is hij persoonlijk aanspra kelijk voor schip en lading] blijvet achter [indien het vergaat], op dat hebbet alsoo waer mede [vooropgesteld, dat hij vermo gen bezit6)." - Artikel VIII, recht op verzorging bij ziekte Als een schepeling te ziek wordt om aan boord te blijven, dan moet de schipper zor gen voor onderdak "in een herberghe", en hem "keerslicht [om] by te siene" leveren en verzorging door een bij hem achter te laten schepeling, "ofte een ander mensche te huyren" en hem ook voorzien "van al- sulcke spijse als men in 't schip behoeft". Scheepskost, met andere woorden. Wil de schepeling het luxer, dan moet hij de meerkosten zelf betalen. Het schip hoeft niet op hem te wach ten. Geneest hij, dan krijgt hij zijn volle gage,7 sterft hij, dan krijgen zijn erfgenamen die. Maar, aldus artikel VIII, gaat men passagieren zonder verlof van de schipper en drinkt men zich dronken, maakt men strijd en twist en raakt men dan gewond, dan hoeft de schipper niet voor de genezing te zorgen. Hij mag zo iemand ontslaan en een ander - op diens kosten - in dienst ne men.8 - Artikel XV, ontslag bij twist, maar niet zomaar Bij twist mag de schip per de aanstoker wei geren aan tafel en mag hij hem van boord stu ren - ontslaan dus -, maar niet dan nadat hij hem drie keer voor een maaltijd geweigerd heeft. Maakt be trokkene intussen zijn excuses en stuurt de schipper hem alsnog weg, dan heeft deze schepeling recht op zijn volle gage minus een boete, te verbeuren aan zijn medebemanningsleden.9

de Wete | 2012 | | pagina 34