Afwijkingen Westkappelse keur Natuurlijk is het aardig eens te bekijken waarin de Westkappelse keur afwijkt van de Rêle d'Oléron en de Vonnissen van Damme. - De stuurman In artikel XIV zien we dat de "lodman" of "lodeman" (loods) hele trajecten voor zijn rekening neemt, maar in de Röle d'Oléron is nog geen sprake van een stuurman. Die duikt in het zeerecht als "stierman" voor het eerst op in de Westkappelse keur. - Uitleg schadevergoedingsregeling bij aanvaren Wanneer een schip "veilig gemeerd" ligt en wordt aangevaren, dan dient men de geza menlijke schade te delen in verhouding van de waarde van elk der schepen en hun lading volgens artikel XVI. Het hierop volgende ingelaste artikel in de Westkappelse keur legt uit waarom: om te voorkomen dat men een oud schip legt in de weg van een beter schip om daarvan al zijn eigen schade vergoed te krijgen.10 Het doet denken aan de manier waarop som mige automobilisten proberen een verze kerde deuk over een onverzekerde deuk te krijgen. Overigens, natuurlijk "legghen" de scheepslui in een haven en "liggen" ze niet. De Westkappelse keur is wel in goed Zeeuws gesteld (maar waarschijnlijk ook in goed Vlaams).11 Slot Interessant materie, nietwaar. Zo oud en toch zo actueel. Het feit dat de Westkappe- laars van toen het nuttig vonden zelf ook zo'n fraaie sociale regeling te hebben, is toch de moeite waard om in het collectieve geheugen bewaard te blijven? Vandaar dit pleidooi voor meer bekendheid van ons oudste zee- en sociale recht. C.F.V. Herbers-Schoenmakers 1. Zie Guus Pikkemaat, 'Eleonora van Aquita- nië (1122-1204), een bijzondere vrouw in het zomertij der middeleeuwen'Soesterberg 2010, pag. 290 en 291. 2. Zie Korthals Altes, 'Ons oudste zeerecht', noot 23 op pag. 8, onder verwijzing naar Z.W. Sneller, 'Walcheren in de 15de eeuw' (1916); 'Wijnvaart en Wijnhandel tussen Frankrijk en de Noordelijke Nederlanden'in Bijdragen va- derlandsche geschiedenis (1924): in 1270 ver bood de Engelse koning export van wol naar Vlaanderen. Hier zagen Zeeuwse vissers hun kans... 3. Idem, noot 9 op pag. 4 en 5, en pag. 15 en 16. 4. Dit woord betekent 'vondsten', namelijk ju ridische. 5. Korthals Altes, pag. 17-19. 6. Wie weet is menig schipper door deze bepa ling op het idee gekomen zijn vermogen juri disch elders onder te brengen. 7Geen aftrek van wachtdagen, zoals nu soms het geval is. 8. Korthals Altes, pag. 24-27. 9. Idem, noot 14 op pag. 62. 10. Idem, pag. 43-46. 11. Idem, pag. 57.

de Wete | 2012 | | pagina 35