35 Twêê Wasschappelse wuven as 'n stik uut d'n diek: Jacoba (links) en Wilhelmina Minderhoud (Koos en Mientje van Mill), ca. 1930. (Zeeuws Archief, Collectie Minderhoud, 86) Ten slotte Willem Gabriëlse, ereburger van Westkapelle. Hij schreef in zijn boek 't Oude Westkappelse leefpatroon (1986): "De dijk, nog steeds de trots van alle Westkappelaars. In naam en faam tot in de wijde omtrek bekend." De dijk was niet alleen beroemd maar ook kostbaar. Smallegange schreef in 1696 over de "oneindige onkosten van tijt tot tijt daer aen besteed". Gekscherend werd toen beweerd dat als men de dijk van koper had gemaakt dit minder had gekost dan alle onderhoudskosten tot dan toe aan de dijk besteed. De Kanter en Dresselhuis maakten in 1824 een berekening. Volgens hen bedroegen de gemiddelde onderhouds kosten van de dijk jaarlijks 75 duizend gul den. Sinds het ontstaan van de dijk zou deze al 21 miljoen gulden hebben gekost. Bevolking Westkapelle was rond 1900 nog altijd een gesloten gemeenschap. Meisjes uit West kapelle trouwden met jongens uit hun dorp. Vrijers van achter de (vuur)toren wer den als het even kon geweerd. Als een meisje uit Westkapelle verkering kreeg met iemand van buiten Westkapelle moest deze daarvoor een traditionele betaling doen. De prijs voor het roven van een mei- se van 't eige durp bestond uit een fles brandewijn of bitter die door de gever, zijn meise en een aantal vrienden en vriendin nen van het meise werd leeggedronken. Oude Westkappelaars keurden de verke ring van een inwoner van Westkapelle met iemand van achter de toren af. 't Is de gêêst van de tied, maot. Niks an te doen, mè goed is 't nie! Wasschaffel is 't ouwe Wasschaffel uut onze joenk'eid nie mi. Jan Vader omschreef de bewoners als knoestig, ruwrond en eerlijk. Dansen kon den ze, als in geen enkel ander dorp op Walcheren. En zingen: op bruiloften en op de kermis zongen ze ouwerwesse, soms twintig of dertig coupletten lang. Jan Vader zag eens tijdens een wandeling op het Middelburgse Seisbolwerk een struise meid op een bankje staan. Aan haar streekdracht zag hij dat ze van West- kapelle kwam. Ze rekte haar lichaam en tuurde ingespannen naar het westen. Toen ze de verwonderde blik van Jan Vader zag, volgde een verklaring. Ze werkte en woon de bij een mevrouw in Middelburg, 's Mid dags, als ze een poosje vrij was, ging ze vaak naar het Seisbolwerk om te kijken of

de Wete | 2012 | | pagina 37