Nieuwe uitgaven 'k heleze ze de dijk en de toren van Westkapelle kon zien. Ze miste haar geboortedorp zo! Verklaring van de uitdrukking Het woord wuuf heeft tegenwoordig een negatieve betekenis, maar in het dialect hoeft dat niet zo te zijn. Zo wordt met 'n pront wuuf een vrouw bedoeld die knap van uiterlijk is of keurig gekleed gaat. Ook in de uitdrukking 't Is 'n wuuf as 'n stik uut d'n diek heeft het woord wuuf geen onaar dige maar juist een vlijende betekenis. Een Westkappelaar die zijn vrouw vergeleek met een stukje van de dijk, was naar mijn mening trots op haar. Willem Gabriëlse schreef: "De dijk, nog steeds de trots van alle Westkappelaars", en zelfs op een stukje van die dijk is een Westkappelaar trots. Frans van den Driest Geraadpleegde boeken: - A.j. van der Aa, 'Beknopt aardrijkskundig woordenboek der Nederlanden', 1854. - A.A. Brendonck, 'Het bezoek door Z.M. Koning Willem III aan Zeeland'1862. - W. Gabriëlse, "t Oude Westkappelse leefpa troon', 1986. - H. van Gelderen, 'De Westkappelsche dijk', in: Archief Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, Middelburg 1914. - L. Hollestelle, 'Een dijk van een dijk', Mid delburg 1990. - de Kanter en J. ab Utrecht Dresselhuis, 'De Provincie Zeeland'1824. - M. Smallegange, 'Cronyk van Zeeland' 1696. - I. Tirion, 'Tegenwoordige Staat van Zeeland' 1753. - J. Vader, 'Over Westkapelle en de Westkappe laars', in: Neerlands Volksleven, Herfst 1961, 11de jaargang, nr. 3. Het niet vertelde verhaal Het niet vertelde verhaal van 44, samen gesteld door Ada van Hoof, is een prachtig boek. Het is terecht sober uitgevoerd, met veel zwart. Rouw en verlies zijn grote the ma's in dit boek, al doet het soms wat vreemd aan dat alle verhalen door overle venden worden verteld. Dat kon natuurlijk ook niet anders; het perspectief van de tal rijke dodelijke slachtoffers van het bombar dement op Westkapelle en van de be schietingen erna zijn meegenomen in het graf. Veelzeggend is de 'oma' die als getui ge van het drama vanaf de achterkant van het boek ons toespreekt: "Het klopt niet. De werkelijkheid was vele malen erger." Eigenlijk is dit boek, samen met Slagveld Sloedam van René Hoebeke (2002), hét boek over de bevrijding van Walcheren. Al leen is het veel beknopter: maar 155 blad zijden. In die bladzijden wordt het hele ver haal van de bevrijding echter in al zijn facetten verteld en dat is knap. Je zou zeg gen: nu moet er van de bevrijding van Vlis- singen en omgeving ook nog zo'n boek ko men en het boek van Hoebeke zou ook in een handzame 150 bladzijden samengevat moeten worden. Dan heb je in drie gelijk waardige boeken - en waarom dan niet in één band of in één serie - alles over de

de Wete | 2012 | | pagina 38