De gebeurtenissen in oktober en november 1944 zijn met dit boek onderdeel van het collec tieve geheugen van de Westkappelaars. (Zeeuws Archief, Collectie Minderhoud, 281) bevrijding van Walcheren compleet voor de gemiddelde belangstellende. Ada van Hoof heeft geput uit dagboeken en andersoortige herinneringen van men sen die de gebeurtenissen tussen week 40 en week 44 in het jaar 1944 zelf mee maakten. Ze zijn op een goede manier chronologisch geordend en voorzien van een verbindende tekst, waarbij de over gang tussen beide soorten tekst vloeiend verloopt. Ook getuigenissen van Engelse, Belgische en Duitse soldaten en officieren zijn opgenomen. Op die manier zijn ver schillende ooggetuigen het hele boek door te volgen. In totaal komen ruim vijftig men sen aan het woord. De chronologische beschrijving verschaft veel helderheid over het bombardement van Westkapelle. Doordat die fatale derde oktober in acht stukken geknipt is, wordt het verhaal over wat er op die dag in West kapelle gebeurde, voor de lezer veel dui delijker. Mensen die er indertijd bij waren, maar ook anderen, zullen zeker dit deel van het boek niet met droge ogen kunnen lezen. Het is bijzonder aangrijpend. In de hoofdstukken over de weken daarna komt een stuk geschiedenis naar voren waar ik - en misschien veel anderen - niet veel van wist: de beschietingen op de kust tussen Domburg en het lezderen Torentje en de belevenissen van de mensen die daar op de boerderijen woonden of er een toevlucht hadden gezocht. Het wordt ver teld door Lein de Visser van Babel en Ko de Visser van Waterwijk. In diezelfde hoofdstukken komt ook her haalde malen de kwestie aan de orde die de verhouding tussen de bezettende macht en de inwoners van Walcheren voor de laatste maal nog op scherp zette: de

de Wete | 2012 | | pagina 39