Reacties dwang op de mannelijke inwoners om te helpen bij de aanleg van een nooddijk dwars over het eiland. Daarnaast deed waarnemend commissaris van de Provin cie, P. Dieleman, op 6 oktober een oproep om 'omwallingen' rond enkele dorpskernen en bij lager gelegen gedeelten 'afdammin gen' te maken. Dit 'zeer dringend verzoek' stond dus los van het andere. In Diele- mans tekst stond zelfs: "Van het leggen van een nieuwen inlaagdijk kan thans ab soluut geen sprake zijn." Ik zou weieens willen weten wat de Duitse leiding vond van Dielemans verzoek. Hij durfde wel! Tot slot volgt week 44, de week van de landingen in Westkapelle en Vlissingen. De landing bij Westkapelle volgen we van uur tot uur, afwisselend 'op zee', vanuit West kapelle en ook vanuit Domburg. Een jonge luitenant van de mariniers die het com mando had over een van de kleinere lan- dingsboten, was na de landing meer dan vijftien uur bezig om met zijn manschap pen zandbanken te markeren, rookgordij nen te leggen en overlevenden uit het wa ter te halen. Op een gegeven moment ver loor hij zijn schip en hij kon aan boord ko men van een ander geallieerd vaartuig. Voor hij volledig uitgeput in slaap viel, zo staat op bladzijde 126, "maakte hij een ter loopse opmerking dat hij de slag bij Duin kerken voor een groot deel plezieriger had gevonden". De verteller van dit verhaal, een andere militair, voegde eraan toe dat hij een dergelijk inferno van rook, stof en waterfonteinen als bij de landing te West kapelle op geen enkel ander slagveld ooit had meegemaakt. Hierna volgt nog een verslag van de bevrij ding van Domburg, niet vanuit een militair oogpunt maar verteld door de opgejaagde burgerbevolking. Ook nu weer vielen veel slachtoffers, waaronder geëvacueerden uit het toch al zo zwaar getroffen Westkapelle. Het boek sluit af met de bevrijding van Middelburg op 6 november en die van Oostkapelle, Serooskerke en Vrouwenpol der op 8 november. Het wordt in kort be stek verteld. Terecht gaat de grootste aan dacht uit naar de plek waar het grootste offer voor de bevrijding gebracht werd: Westkapelle. Dit boek is een monument voor de slachtoffers. Jan Zwemer Ada van Hoof, Het niet vertelde verhaal van 44, uitgegeven door Polderhuis West kapelle 2011, 150 pag., ISBN 978-90- 792100-08, 24,95. Begrafenis veldwachter Op de omslag van de Wete van oktober 2011 staat een foto van de begrafenis van veldwachter Jan Abraham Noordhoek, overleden te Middelburg op 26 oktober 1929, 39 jaar oud. Bert Gerestein uit Middelburg liet ons we ten dat deze veldwachter overleed ten ge volge van een motorongeluk op de Nieuwe Vlissingseweg, ter hoogte van de Ijsbaan. Het was zaterdagochtend en Noordhoek reed in burger op zijn motorfiets. Met zijn voorwiel reed hij in een put, sloeg over de kop en belandde onder zijn motorfiets.

de Wete | 2012 | | pagina 40