Bijeenkomsten '\>m/ reclame was zeker die van den heer L. Leijnse, die het klompenmakersbedrijf, uit geoefend door vijf personen, deed zien. De padvinders hadden ook zéér veel werk ge maakt en een kamp op een wagen opge slagen, terwijl de beide andere reclames die van den heer K. Schout voor de Vre- dessigaren en van J.J. de Vlieger voor zijn limonade genoemd mogen worden. Ook voor Sickesz chocolade werd reclame ge maakt. Het aantal versierde rijwielen was ook maar gering, namelijk zes, maar ook hier maakte de kwaliteit alles goed. Verder lie pen in den optocht mede de jongens en meisjes, die aan de Volksspelen op het Molenwater deelnemen, de adspiranten van de gymnastiekvereniging Mediobur- gum alhier en Sparta uit Vlissingen, de Marineschepelingen, die een demonstratie zullen geven." 'Middelburg Vooruit' was op 6 juli 1911 op gericht met het doel volksfeesten in de stad te organiseren. De oprichters vonden dat de vereniging 'Uit het Volk, Voor het Volk' het organiseren van deze activiteiten de laatste jaren had verwaarloosd. De ver standhouding tussen de twee verenigingen was dan ook niet altijd hartelijk. fS\ Een Schotse avond in Veere Op woensdag 21 september 2011 organi seerde de activiteitencommissie van de Heemkundige Kring Walcheren samen met de Stichting Veere-Schotland een 'activiteit op locatie': de Schotse avond. Het evene ment vond deels plaats in de Kleine Kerk in Veere en begon met een rondwandeling door Veere onder leiding van Peter Blom met het doel de Schotse geschiedenis van de stad wat meer zichtbaar te maken. Veel daarvan is intussen verdwenen, maar de cisterne en een aantal fraaie (woon)huizen aan de Kaai en de Markt herinneren ons er nog aan. Tijdens de wandeling bewonderden we de gevels, hoorden we wie waar woonde en luisterden we naar de verhalen over wat intussen verdwenen is.' Wat hebben Veere en Schotland met elkaar te maken? Er zijn al contacten bekend tussen Veerse vissers en de Schotse havens uit de der tiende eeuw. De vissers, die wellicht een deel van hun vangst in de Schotse havens verkochten, brachten vandaar allerlei spul len mee. Een lucratieve handel, voor som migen lucratiever dan de visvangst. Zij richtten handelskantoren op in de Walcher- se steden. De gemeenschappelijke ge schiedenis van Veere en Schotland kreeg in 1444 een hechtere basis door het huwe lijk van Wolfert VI van Borsselen met de Schotse prinses Mary Stewart. De econo mische gevolgen daarvan bleven niet uit. In 1541 werd een stapelcontract bezegeld waarbij de Koninklijke Schotse Steden, verenigd in de Convention of Royal Burghs

de Wete | 2012 | | pagina 44