Deelnemers aan de Schotse avond tijdens de stadswandeling langs herinneringen van het Schotse leven in Veere. (foto Ida Doorenweerd) Piper, drum and brotherly love De tweede Schotse avond werd na de avondwandeling voortgezet met een stevig concert van de house piper van Veere, Fonny van Dun, en zijn echtgenote drum major Elvira Claes die ons bij de Kleine Kerk opwachtten. Onze voorzitter Maarten Steenbeek opende daarna de avond en voor dat doel van de Kleine Kerk afge scheiden. Het duurde even voor de eerste Schotse predikant naar Veere werd gezon den maar van 1613 tot 1799 hebben vijf tien Schotse predikanten in Veere gediend. De kerk werd daarna aan de Lutherse ge meente verkocht. Nadat in 1835 het onder houd ervan ook voor hen te duur was ge- wees ons nog eens op het immateriële erf goed, de gewoonten en tradities, en op het belang ook die in ere te houden. Hierna vertelde Tiny Polderman, de secretaris van de Stichting Veere-Schotland, iets over het ontstaan van de stichting en haar activitei ten, over de contacten met Culross, waar intussen een straat naar Veere is ver noemd en over de geschiedenis van de Kleine Kerk.2 De noordelijke beuk van dit kerkgebouw werd in 1578 ter beschikking gesteld aan de Schotse gemeenschap en worden, kwam de kerk in handen van Jacobus Sonius, een Middelburgse metse laar. Hij betaalde er 340 gulden voor. Twee jaar later werd de kerk afgebroken en de inventaris verkocht. De preekstoel heeft tot 1944 in Westkapelle dienstgedaan. Het orgel werd verkocht aan de Lutheranen van Groede. Het kostbare avondmaalszil- ver, dat door de Middelburgse zilversmid Isak de Cliever was gemaakt, was toen al verdwenen en dient nu, na wat omzwervin gen, in de kathedraal van Manchester. Op de bodem was de spreuk Brotherly Love is Good and Pleasant gegraveerd. Of dat sloeg op de relatie tussen de allochtone Schotten en de Veerse inboorlingen?

de Wete | 2012 | | pagina 46