1. Peter Blom, 'Schotten lusten geen spek, vier eeuwen Schots leven in Veere'Stichting Veere- Schotland, Veere 2008. 2. Tiny Polderman, 'De geschiedenis van de Kleine Kerk te Veere', Veere 2006. De Veere-District tartan House piper Fonny van Dun vertelde na het muziekstuk iets over de doedelzak (er zijn vier verschillende typen), over de Schotse tenor drum (goed voor wel 105 decibel, zodat er drie pipers nodig zijn om het geluid te overstemmen) en over de tra ditionele Schotse dracht. De kilt is een ty pisch kledingstuk van de Schotse Hoog landen. Koningin Victoria voerde de traditie om een kilt te dragen weer in nadat dit een tijd verboden was omdat hij werd be schouwd als een al te drieste uiting van Schots nationalisme. De kilt is een tamelijk ingewikkeld en duur kledingstuk, een rok met niet minder dan veertig plooien. Je hebt er een lap stof van zo'n acht meter voor nodig. Iedere clan had een eigen tartan (wollen stof waarvan de kilt wordt gemaakt) en het patroon en de kleuren daarvan verwijzen naar de natuurlijke ei genschappen van de streek van herkomst van een clan. Verrassend is dat ook Veere een erkende, eigen tartan heeft met de kleuren blauw (lucht), geel (duinen), groen (weiland) en zwart (de kleur van de heren van Borsselen). De Honorary-Conservator of the Scottish Privileges in The Netherlands Daarna voerde Peter Blom wederom het woord. Hij is niet alleen de Veerse stadsar chivaris, maar ook voorzitter van de Stich ting Veere-Schotland. Zijn presentatie over interessante Schotten uit de Veerse ge schiedenis gaf een beeld van de lokale en de Schotse gewoonten die soms met el kaar botsten en ook van het lief en leed van de inwoners zoals dat uit archiefstuk ken valt af te leiden. Een voorbeeld is het verhaal van de veertienjarige Neeltje Bar- tels die op een kostschool in Brugge ver bleef en vluchtte voor de Engelsman waar aan ze was uitgehuwelijkt. Blom ging ook uitgebreid in op de rol van de Schotse conservatoren. In aansluiting op zijn lezing vond de inau guratie van de nieuwe ereconservator Neil Wallace plaats door de Veerse wethouder René Molenaar. De wethouder herinnerde eraan dat de Schotten indertijd met open armen door de Veerenaren werden ontvan gen. De geschiedenis kan ons nog wat leren, was de boodschap. De nieuwe ere conservator is afkomstig uit Glasgow en werkt (symbolisch genoeg) met veel ple zier in Rotterdam (liever heimwee naar Schotland dan Nederland te moeten verla ten) als Hoofd Programmering van De Doelen. Hij vindt het een eervolle taak om een stukje van de geschiedenis te mogen voortzetten. Neil Wallace neemt zich voor om als professioneel musicus de Schotten en Zeeuwen met muziek dichter bij elkaar te brengen. We hopen er spoedig getuige van te zijn! Tussen de bedrijven door werd deze twee de Schotse avond fraai omlijst door Schot se ballades, vertolkt door het Vocaal En semble Sint Laurens (VES) onder leiding van Koos de Muinck. We sloten de avond af met samenzang van het Auld Lang Syne. Should auld acquaintance be forgot and never brought to mind Nee dus. Leo Faase

de Wete | 2012 | | pagina 47