Buitenheemse excursie Brussel Wij hebben de buitenheemse excursie van de Heemkundige Kring Walcheren naar de metropool Brussel op zaterdag 1 oktober 2011 als een geschenk ervaren! Rond half acht vertrokken we uit Vlissin- gen en reden via Koudekerke en Middel burg - om ook daar passagiers op te pik ken - naar het land van onze zuiderburen. Vanuit de touringcars zagen we hoe Zee land ontwaakte. Ochtendnevel boven nog groene weilanden en al dan niet geploeg de akkers; de opkomende roodgoudkleuri- ge zon toonde ons de schoonheid van onze provincie Zeeland om in te lijsten! Niet gehinderd door filevorming bij de Vlaketunnel, noch bij het knooppunt Mar- kiezaat, stuurde Ben - onze bekwame chauffeur - de bus richting Antwerpen. Hier konden we nog eens constateren dat de rechter-Scheldeoever zich in de laatste decennia explosief en expansief heeft ont wikkeld, met de u allen welbekende conse quenties ook voor ons gewest. We vervolg den onze reis naar de uiteindelijke bestem ming, Brussel. In het hartje van de stad was het tijd voor koffie met... Bruocella Hierna werd het gezelschap verdeeld in vier groepen, die met een gids de stad zouden gaan verkennen. De groepjes wa ren niet te groot, iedereen kon de explica tie van de gids prima volgen. Onze bevlo gen gids vertelde over het ontstaan en de functie van de stad. Brussel (Bruxelles) is de hoofdstad van het koninkrijk België en daarnaast van Vlaam se en Franse gemeenschappen. De stad is tevens bestuurlijk centrum van de Europe se Unie en wordt daarom vaak als de hoofdstad van Europa gezien. De naam Brussel is afgeleid van Bruocel la, wat evolueerde tot Broekzele (broeklan den aan de Zenne, letterlijk: nederzetting bij het moeras). Met de omringende deelgemeenten telt Brussel thans ruim één miljoen inwoners en kan dus als een metropool beschouwd worden. De economie van Brussel wordt gedomineerd door de activiteitensector en openbare instellingen. Galgenberg Bij die uitleg stonden we op de trappen van een imponerend gebouw, het Paleis van Justitie, opgetrokken in eclectische stijl en ontworpen door architect Joseph Poel- aert in 1860. Het werd in de negentiende eeuw beschouwd als het grootste gebouw ter wereld en het is gebouwd op een hel ling, de Galgenberg; het niveauverschil tussen de boven- en benedenstad is twin tig meter. Een aanzienlijk deel van de Ma- rollenwijk werd onteigend en gesloopt voor de bouw van het Poelaertsproject. Adolf Hitler was een grote fan van dit ontwerp. Tevens belichtte onze gids de regeringspe riode (1865-1909) van koning Leopold II, de vorst die er ondere andere een privé- staat op nahield - Belgisch Congo - en daar een schrikbewind voerde waarbij mil joenen inheemsen zijn omgekomen. Zo liet hij daar zijn onderdanen de hand afhakken als de productie van bepaalde producten niet op het gewenste niveau lag. Een zwar te bladzijde in de Belgische historie. Vanaf de Galgenberg wierpen we een blik over Brussel, waar we diverse bekende gebouwen ontdekten, zoals het Stadhuis met de Grote Markt, een bol van het Ato- mium (Wereldtentoonstelling 1958), de ka thedraal van Sint Michiel en Sint Goedele en het park van Laken.

de Wete | 2012 | | pagina 48