47 Marollenwijk en Bourgogne Hierna wandelden we benedenwaarts, richting de Marollenwijk. Onderweg werden we verrast met een versnapering: een snackje met een schijfje rammenas. Dit ge recht deed me denken aan een Walcherse boterham uit de eerste helft van de vorige eeuw: brood besmeerd met reuzel en een schijf rammenas, al dan niet bestrooid met zout, in de volksmond bekend als boter ham met êrrememensenspek\ Een toevalli ge overeenkomst met de van oorsprong arme Marollenwijk? Intussen waren we bij het Vossenplein ge arriveerd, het hart van de Marollenwijk en tevens de oudste volkbuurt van Brussel. Hier vindt dagelijks een rommel- en bro- cantemarkt plaats. Tevens bevinden zich hier twee bekende kerken, de Miniemen- en de Kapellekerk. De laatste deed dienst bij het huwelijk van de flamboyante Belgi sche prins Laurent. We lieten het Vossenplein achter ons om in de volgende straat ons tweede 'snoepje' te proeven. Om in de geest van de dag te blijven werden we voor de winkel van Le Boucher op een plateau avec charcuterie gefêteerd: er was een schaal met verruk kelijke, ambachtelijk gemaakte vleeswaren met een kostelijk sausje. Echt bourgon- disch! Inmiddels was het tijd voor de lunch. We doken een wat bruin uitziend café binnen en schoven aan. Onder het genot van een bolleke, pintje, wijntje of een ander drankje werd het eenvoudige, smaakvolle gerecht naar binnen gewerkt. Zavel en bonbons Verkwikt togen we naar een geheel ander gedeelte van de stad, namelijk De Zavel. De agrariërs onder ons legden bij het horen van het woord 'zavel' meteen het verband met zandhoudende klei. Dat bleek juist te zijn. Dit stadsgedeelte is daar na melijk op gebouwd. Het is een rijke buurt met exclusieve winkels, chique mode- en delicatessenzaken en statige herenhuizen. We mochten hier proeven van ambachte lijke bonbons. Mede door het schitterende herfstweer zaten de terrassen van de res taurants in dit stadsgedeelte vol. Als laat ste hap kregen we in een van de straten nog pain a la grecque aangeboden: een besuikerd broodgerecht. Erg smaakvol voor wie van zoet houdt. Centrum Richting het centrum wandelend, naderden we de hoek Stoofstraat-Eikstraat waar het welbekende Manneken Pis van Brussel ons toelachte. Dit keer niet 'in natura' maar in een van de zevenhonderd kostuums uit zijn garderobe. Het beeldje is meerdere malen ontvreemd, zowel door vandalen als door grappenmakers. Bij een van deze ont vreemdingen verscheen de volgende dag in de krant het volgende gedichtje: Ey lieve meisjes! Staakt geschrei Al komt gij door dees dievery Een zoete troost te missen; Hij zal met nerstig onderzoek nog wel eens komen uit den hoek Om zonder schroom te pissen. Allerlei legenden zijn over dit beeldje in omloop. De bekendste vertelt over een jon getje dat de stad gered zou hebben toen hij een brandende lont bluste door erop te plassen. Tientallen toeristen verdrongen zich rond het standbeeldje, maar voor ons begon de tijd te dringen en we vervolgden onze weg richting de Grote Markt. Deze plaats is een van de belangrijkste bezienswaardigheden

de Wete | 2012 | | pagina 49