Van de redactie t 3sir hu>iMJ Na een bijzondere jaargang waarin we het veertigjarig jubileum van onze Heemkundi ge Kring hebben gevierd met een symposi um en vier mooie uitgaven van De Wete, gaan we nu weer verder met de 41ste jaargang. We hopen deze jaargang weer goed te kunnen uitpakken, maar zijn daar bij wel afhankelijk van uw bijdragen. Daar om maar weer eens een oproep voor kopij, want onze portefeuille is na twee vette jaren een eind leeg. De samenstelling van de redactie wordt dit jaar gewijzigd. Jopie de Klerk is na de voorbereidingen van dit nummer gestopt als lid. In november 1998 trad zij toe tot de redactie en al die jaren heeft zij met veel plezier de ingezonden artikelen gelezen en gecorrigeerd. Prettig leesbare teksten in goed Nederlands maken, dat was haar leus. Bijzonder voor een lerares Duits! Jopie, bedankt voor je inzet. De andere wijziging is dat ik na de juli-Wete stop als eind- en beeldredacteur. Het zal mijn twee de poging worden - eerder stopte ik in 2006 - maar zover is het nog niet. We beginnen deze Wete met een artikel van onze trouwe auteur Jules Braat. Hij heeft de Krantenbank Zeeland ontdekt. Dat is een website waarop scans van oude Zeeuwse kranten te raadplegen zijn; een oneindige bron met informatie over het dagelijks leven van onze voorouders. Jules Braat heeft zich verdiept in het fenomeen circus op Walcheren. Tussen 1870 en 1940 hebben met enige regelmaat diverse cir cusgezelschappen in Middelburg en Vlis- singen voorstellingen gegeven. Het was in die tijd een heel groot volksvermaak. In De Wete van juli 2010 publiceerden we het verhaal van wijlen Pieter de Bruyne over de bewoners van de Rouaansekaai aan het eind van de negentiende eeuw. Zijn zoon stuurde ons nu een korter ver haal dat zijn vader op 92-jarige leeftijd heeft geschreven over de Loskade in Mid delburg, een kade die is ontstaan door de aanleg van het Kanaal door Walcheren na 1871. Het is een tijdsdocument, waarin De Bruyne ook een interessante verklaring over de afbuiging van het Kanaal door Walcheren noemt. Jaco Simons heeft weer de geschiedenis van een buitenplaats/boerderij in de zuid westhoek van Walcheren opgediept. De naam van de buitenplaats Vrijburg leeft nu nog voort als aanduiding van een stadsge westelijk industrie- en sportterrein. Ina Herbers uit Koudekerke verrast ons met een interessant verhaal over een oud zeerecht dat zijn oorsprong vond in Frank rijk en dat in de Middeleeuwen ook in Westkapelle van kracht was. Mattheus Smallegange schrijft er uitgebreid over in zijn Nieuwe Cronyk van Zeeland uit 1696. Het was een recht dat de bemanningsle den inspraak gaf in de gang van zaken op het schip. We blijven in Westkapelle met het Vadertje, waarin Frans van den Driest vertelt dat er vroeger een uitdrukking was waarmee de Westkappelaar zijn vrouw vergeleek met de Westkappelse zeedijk. Jan Zwemer be spreekt een nieuwe publicatie over de ver halen van de mensen die de strijd om Westkapelle in het najaar van 1944 heb ben meegemaakt. We sluiten weer af met alle ingrediënten van de vaste rubrieken: reacties, raadfoto's, verslagen van bijeen komsten en activiteiten. Leo Hollestelle

de Wete | 2012 | | pagina 4