Vw/1 Activiteiten lengd met witte wijn. Vandaar: half om half. Maar het smaakte best. Hierna namen we afscheid van onze gids, die op uitmuntende wijze de sfeer en de historie van Brussel had vertolkt. Het was tijd om naar de bus te gaan. In de bus kon den we tijdens de rondrit door de stad her stellen van de wandeling. We werden door onze gids, een Nederlandse inwoner van Brussel, gewezen op verschillende mar kante plaatsen in de binnenstad, zoals het standbeeld van de graven van Egmont en Hoorne. In de buitenwijken zagen we een ander beeld: fraaie villa's en ruime parken met veel waterpartijen. Terugrijdend naar het centrum zagen we nog meer highlights van Brussel en ook de gigantische EU-ge- bouwencomplexen, waar dagelijks honder den ambtenaren hun werk verrichten. We werden afgezet in de buurt van restaurant Drug Opera, gelegen in het hartje van de Woensdag 25 januari 2012 Enigma en de strijd om de Westerschelde "De ganzen die de gouden eieren leggen en er nooit over kakelen." Zo omschreef Winston Churchill in 1941 de soms wat ex centrieke medewerkers van de Britse Government Code and Cipher School en de leden van de militaire inlichtingendienst Military Intelligence Section 6 (MI6), ge huisvest in het thans beroemde landhuis Bletchley Park. De inlichtingenanalisten hadden kans gezien om de Duitse code te breken, zoals die door de Duitse strijd- stad. Daar wachtte ons nog een smakelijk driegangendiner. Pet af Moe, maar zeer voldaan aanvaardden we rond half negen de terugreis. Op Zeeuwse bodem werd met een toepasselijk woord en met een envelop afscheid genomen van chauffeur Ben. Els liet weten met haar werk voor de activiteitencommissie na tien jaar te stoppen. Jammer, maar begrijpelijk! Geweldig bedankt voor al het fijne en waardevolle dat je ons in die jaren hebt geschonken. Chapeau, Els. Voor de gehele reiscommissie geldt ook voor deze reis: mille remerciements pour votre organisa tion! Duizendmaal dank en petje af! Jan Wisse krachten met behulp van een elektronische rotorvercijfermachine, de Enigma, werd ge bruikt. Maar wat was nu daadwerkelijk de invloed van de stroom aan berichten van de nazi tegenstander op de geallieerde oorlogvoe ring? Hans Sakkers, auteur van het in 2011 verschenen boek Enigma en de strijd om de Westerschelde. Het falen van de geallieerde opmars in september 1944, vertelt deze avond niet alleen over de ge schiedenis van Bletchley Park en de Enig ma, maar geeft ook uitgebreid inzicht in de geheime Duitse berichtenwisseling, de

de Wete | 2012 | | pagina 51