net als het voor de voorstelling benodigde stro en zaagsel. Soms werden kamers voor de artiesten gevraagd. In bepaalde gevallen werden ze in hotels onderge bracht. Winkeliers verdienden een centje bij met de voorverkoop van plaatsbewijzen of het stallen van fietsen. Ook de spoorwe gen en bootverbindingen profiteerden van het evenement door het inzetten van extra diensten. Reclame Meestal kwam een circus tijdens de ker- misweek. Er werd dan in de plaatselijke kranten druk geadverteerd; het publiek las wat die glitterwereld te bieden had. Vooraf gaand aan een voorstelling kon men soms - tegen betaling - de stallen bezichtigen. Daar waren dan leeuwen, tijgers en olifan ten te bewonderen. Bij gebrek aan een dierentuin op Walcheren was dat een unie ke kans om die dieren eens in het echt te zien. De komst van het circus en de opbouw van de tent trokken de nodige kijkers en veroorzaakten in de stad een aparte sfeer. Kermis en circus vielen dus vaak samen. Er waren weieens problemen met dronken kermisklanten. Het circuspubliek gedroeg zich over het algemeen rustig. In Middelburg deed zich in juni 1914 een incident voor. Bij het afbreken van circus Althoff meende het publiek dat de paarden mishandeld werden. Het kwam bijna tot een vechtpartij. In augustus 1932 wist een meisje op de Dam in Middelburg in de buurt van de leeuwenwagen van circus Van Bever te ko men. Een leeuw verwondde haar aan arm en hoofd, ledereen was geschrokken, maar het circuspersoneel ging vrijuit; het meisje was onder de afzetting door gekro pen. Directeur Van Bever was zelfs bereid tot het betalen van een schadevergoeding en hij liet een extra afzetting aanbrengen. In de gemeenteraad stelde mr. Van Andel van de Anti-Revolutionaire Partij vragen over dit voorval, met als gevolg dat Van Bever voortaan met zijn circus niet meer op de Dam mocht staan. Het optreden als artiest was ook niet zon der gevaar. Toen een artieste van circus Van Bever in Vlissingen door haar partner werd rondgezwaaid, brak een riem en viel zij zes meter naar beneden. Ze bleef be wusteloos liggen, maar het letsel viel mee: ze had slechts enkele verwondingen aan armen en handen. Het incident veroor zaakte nogal wat consternatie onder de bezoekers. In Vlissingen probeerde een kamerver huurster in 1939 een slaatje te slaan uit de komst van circus Strassburger. Zij had met een artieste een prijs voor een kamer af gesproken en die later eenzijdig verhoogd. De politie moest hierbij bemiddelend optre den. Voor 1872 Tot omstreeks 1872 was er op Walcheren weinig circusactiviteit. Logisch, want het eiland was moeilijk bereikbaar. Wel was er tijdens de Middelburgse kermis van 1870 op de Markt een optreden van het Groot Nederlandsch Paardenspel met artiesten van het circus Carré en Milanais. Kort voor het begin van de voorstelling - op 19 juli - brak de Frans-Duitse oorlog uit en twee Middelburgse predikanten probeerden toen kermis en circus tegen te houden. De ge meenteraad nam het voorstel niet in be handeling omdat het niet op gezegeld pa pier was ingediend. Bovendien zou de ker mis al over twee dagen beginnen. De voor-

de Wete | 2012 | | pagina 7