bereidingen waren te ver gevorderd. Een half jaar later streek op dezelfde plek circus Corty neer. Dat adverteerde met "hoogere rijkunst en paardendressuur" en had als slotnummer een "groot pantomime comique". Tijdens de Vlissingse kermis van 1871 stond het Théatre des Variétés op de Grote Markt. Het stond onder leiding van J. Calp, meester in de gymnastiek, die be schikte over een gezelschap van 22 gere nommeerde artiesten uit ondere andere Brussel en Parijs. Circussen ontdekken Walcheren Na 1872 kwam er verandering. In dat jaar werd de spoorlijn naar Vlissingen in ge bruik genomen. Circussen konden nu mak kelijker Walcheren en Zuid-Beveland berei ken. Het tentmateriaal, de menagerie en het personeel werden meestal per extra trein vervoerd. De eerste jaren na de ope ning van de Zeeuwse spoorlijn was het op circusgebied nog rustig. Daarna werd Wal cheren geregeld door circussen bezocht. Op de Vlissingse kermis van 1878 stond op de Grote Markt het Nationaal Paarden spel van Dassie en Schuitenvoerder. In een advertentie maakte men reclame voor de rijders, gymnastiekers, clowns en pan- tomimisten. Iedere avond om acht uur was er een voorstelling, de toegangsprijzen va rieerden van 99 cent voor de eerste rang tot 30 cent voor de vierde. Kinderen jonger dan tien jaar betaalden voor de eerste en tweede rang half geld. Dat was handig be keken, want daardoor werden natuurlijk meer duurdere plaatsen verkocht. De voor stellingen werden druk bezocht, vooral het optreden van Dassie kreeg veel waarde ring, maar ook de overige artiesten oogst ten bewondering. Grand Cirque Pierre Corty Anders dan de naam doet vermoeden was het Grand Cirque Pierre Corty geen Frans maar een Duits circus. De Corty's behoor den tot een artiestenfamilie die gelieerd was aan de Althoffs, ook geen onbeken den in circusland. D. Althoff was regisseur van het spektakel, Pierre Corty directeur. Het circus stond van 11 januari tot 14 februari 1879 op de Markt in Middelburg. Corty maakte de nodige reclame voor de goedverwarmde tent - het was tenslotte winter - die met wel vierhonderd gaspitten was verlicht. Omdat geruchten de ronde deden dat hij niet met zijn hele gezelschap naar Middelburg zou komen, had hij erop gewezen dat het voltallige circus naar Mid delburg zou komen. Corty was nauwelijks in Middelburg neer gestreken toen prins Hendrik, de broer van koning Willem III, overleed. Op last van de overheid werden de voorstellingen van het circus een week opgeschort. Maar toen die voorstellingen eenmaal kon den worden gegeven, genoot het publiek van hogere rijkunst, paardendressuur, bal let en pantomime. Op een van de laatste avonden werd een Chinees volksfeest op gevoerd. De 'keizer en keizerin van China' kregen een programma met acrobatiek, rolschaatsen, dansen en kunstenmakers voorgeschoteld dat ook bij het publiek erg in de smaak viel. Tot vermaak van het publiek werd op een avond een vet varken verloot. Een matroos van de Vlissingse mailboot was de gelukki ge winnaar. Het was die avond trouwens niet allemaal vreugde. Toen enkele Vlissin- gers naar huis terugkeerden, kantelde door baldadigheid hun rijtuig en raakten de inzittenden gewond.

de Wete | 2012 | | pagina 8