gen verjaagd hadden, keerden naar Vlis- singen terug waarna het weer rustig werd in het stadje. Nadat koning Willem III op 9 september 1872 het kanaal voor de scheepvaart had geopend, vertrokken de kanaalwerkers uit Veere en nam het kerkbezoek weer af. Een nieuwe kapel In de nacht van 30 september op 1 okto ber 1911 woei tijdens een hevige storm het dak van de kerk zodat er geen dien sten meer in konden worden gehouden. Daarna werden de heilige missen opge dragen in een café iets verderop aan de Kaai. Het kerkbestuur stond voor de keuze het verwoeste gebouw op te knappen of een nieuwe kerk ervoor in de plaats te bouwen. Geld in kas was er nauwelijks. Besloten werd aannemer J.A. Marée uit Middelburg het oude gebouw te laten slo pen. Hij maakte ook de tekening voor een nieuwe kerk. Toen die ter inzage op het stadhuis lag, kwam er felle kritiek van de vereniging Nehalennia uit Middelburg die zich inzette voor het behoud van het ste denschoon op Walcheren. In haar vergade ring eind november sprak zij er het volgen de vernietigende oordeel over uit: "Deze geprojecteerde nieuwe kapel is een treurig product van timmermansstijl, het gebouw heeft een plat dak, heeft wanstaltige lijnen en verdeelingen, kortom zou een disso nant zijn in de stijlvolle omgeving." In een schrijven aan de bisschop van Haarlem en de Middelburgse pastoor Brügeman noem de Nehalennia het plan "een ware ramp voor Veere" en vervolgde "1e hoe dit nieu we gebouw een afschuwelijk contrast zal vormen met de schoone omgeving (de ka pel staat nota bene in de onmiddellijke na bijheid van de beroemde gothische huizen 'Het Lammetje' en de 'Struijs' op de kade, en wordt aan beide zijden begrensd door fraaie oude trapgevels; 2e dat het goed- kooper zal zijn het oude gebouw te her stellen, dan over te gaan tot het bouwen van een nieuw, aangezien oordeelkundige reparatie slechts een derde zal kosten van de som anders benoodigd tot het bouwen der nieuwe kapel; 3e hoe de belendende trapgevel door de afbraak van de oude ka pel gevaar zou loopen in te storten; 4e dat de geheele Katholieke bevolking zeer ge kant is tegen het plan; 5e dat in alle geval le met het beschikbare geld een beter ge bouw kan worden gezet, dan het thans ontworpene; 6e dat uitvoering van het plan, thans ten raadhuize ingediend, een ware ramp zou zijn voor Veere; redenen waarom eerbiedig doch dringend door het bestuur verzocht wordt óf de oude kapel te herstellen, óf een gebouw op te richten in overeenstemming met de schoone omge ving, en waardig tot uitoefening van den katholieken eeredienst." Het protest resulteerde erin dat eind decem ber een nieuwe tekening werd ingediend, met een puntdak en een klokkentorentje. Jan Toorop Op 22 januari 1912 gaven burgemeester en wethouders toestemming de kerk vol gens de nieuwe tekening te bouwen. Toen hij klaar was werd het oude altaar uit de rooms-katholieke kerk aan de Lange Noordstraat in Middelburg, dat was gewijd aan de Heilige Familie, naar Veere overge bracht. Op de wanden van de kerk werd een viertal muurschilderingen aange bracht. Jeanne de Meulder beschrijft in een door haar in mei 2005 uitgegeven boekje haar zoektocht naar de maker van de altaarschildering uit 1912. Ze had van

de Wete | 2012 | | pagina 12