11 'Veere in de herfst', met links op de hoek van de Markt en de Kaai de rooms-katholieke kerk. Tekening door Nico Jungman, in 'Holland', Londen 1904, afbeelding tegenover p. 20. we: "Toch is het nog te danken aan Jan Toorop, 't pastoren vriend, dat alsnog en kele onhoudbare wanverhoudingen aan den voorgevel bijtijds konden worden ver anderd, zoodat de fagade een niet al te on smakelijk en onaesthetisch geheel vormde. Dezen zomer zijn met financieele hulp van den pastoor, en door middel van enke le giften van Middelburgsche paro chianen verschillende herstellingen en verfraaiingen aangebracht, waar door ons kerkje een waardige 'doch terkerk' van de S.S. Petrus en Paulus te Middelburg werd." In de jaren erna liep het aantal lid maten aanzienlijk terug. In de Vlis- singsche Courant van 2 juli 1938 le zen we dat de kerk nog maar dertig lidmaten had. Dit aantal bleef tot de voor het merendeel rooms-katholie- ke vissers in 1961 naar Colijnsplaat verhuisden en er slechts een handje vol lidmaten overbleef. Dat was de reden dat het bisdom Breda na ver trek van kapelaan Rosenberg in 1966 naar Vlissingen besloot de kerk te sluiten. In 1968 werd het gebouw verkocht aan de firma S. Kodde en Zn. die er haar kantoor in vestigde. Een paar jaar later werd het kerkje verhuurd als winkelpand. Op 1 juli 1980 kwam het in bezit van jhr. W.L. den Beer Poortu- gael, die het op zijn beurt in 1995 verkocht aan A. de Pagter uit Middelburg. Thans is er een modezaak van de Veerse onderne mer Jan Mosmans in gevestigd. haar familie vernomen dat Jacobus de Meulder, huis- en decoratieschilder aan het Marnixplein in West-Souburg, deze had vervaardigd. Maar ondanks veel na speuringen en gesprekken werd dit niet bevestigd. Nog datzelfde jaar werd de kerk door de pastoor ingezegend. Hoewel fraaier dan volgens het oorspronkelijke plan, had het gebouw nog steeds weinig uitstraling. Kunstminnend Veere sprak er schande van. Maar gelukkig veranderde dat. In een verslag van bisdom Breda over 1912 lezen Armoedig bestaan Door het geringe aantal lidmaten, die bo vendien voor het merendeel tot de laagste klasse van de bevolking behoorden, was

de Wete | 2012 | | pagina 13