17 Abeele, met het hoge huis rechts Huize Abeele, 1880. Tekening in Oost-Indische inkt door Jacob Huijbrecht Hollestelle, 1896. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illus- trata deel II, nr. 857) stoken waren. Mijn ouders behoorden niet tot de welgestelden, maar ze hebben er waarschijnlijk voor korte tijd kamers ge huurd. Veel van dergelijke grote huizen werden, als ze moeilijk te verkopen waren, verhuurd aan grote gezinnen of soms aan meerdere kleine gezinnen. Dokter Dilman Huize Abeele is volgens een notariële akte van 1851 gebouwd in 1848. Ook een inge metselde gevelsteen geeft dat jaartal aan. Opdrachtgever was dokter Lambertus Cornelis Dilman, een "genees-, heel- en vroedmeester" uit Terneuzen. Hij was al ei genaar van het ernaast gelegen Bellevue, een vermaarde herberg die als café nog heeft dienstgedaan tot in de jaren zestig van de vorige eeuw. De laatste cafébaas was Theune, die de zaak tot op hoge leef tijd heeft beheerd. Dokter Dilman heeft de herberg wellicht door vererving verkregen. Hij was namelijk getrouwd met Geertruida Antoinetta Frederica Boullé, de oudste dochter van Jean Boullé, de vorige eige naar van de herberg. Zoals de naam al doet vermoeden was hij een Fransman, geboren in Reijsele (Rijssel/Lille?) in Noord-Frankrijk. Geertruida - ook wel Antoinetta genoemd - was weduwe van Dirk Vogelpoel, een meestersmid uit Mid delburg. Ze hebben kort na het overlijden van Geertruida's vader het nieuwe huis la ten bouwen. Toentertijd, rond 1850, waren er op Abeele maar liefst drie herbergen: Bellevue, De Zevensterren en De Rijzende Zon. De Zevensterren lag pal tegenover Huize Abeele en De Rijzende Zon lag iets verder richting Middelburg, in het hoge hoekhuis waar thans de familie Van Zwee- den woont. Dat is overigens niet zo ver wonderlijk omdat destijds de Vlissingse-

de Wete | 2012 | | pagina 19