20 De Notaris D. J. van der Horst Serlé zalop Donder dag den 18 December 1851, des avonds ten vijf ure, in het Nederlandsch Logement in de Abdij binnen de Stad MIDDELBURGin het openbaar bij opbod en afslag te koop veilen 1. De UITSPANNING genaamd BELLE HUE, met hare Huizing, Stal en Tuin, staande en gelegen in de Gemeente Oost- en West Souburg, aan den Steenen Rijweg van Mid delburg naar Vlissingen op den Grooten Abeele gemerkt No. 121 met het Erfpachtregttot den laatsten December 1876, van 1 Roede 90 Ellen Gronds daaraan grenzende. Verhuurd aan den Heer F. Hredevoort tot den 3 Mei 1869, voor 250 in het jaar. 2. Een ten jare 1848 geheel nieuw gebouwd HUIS, met deszelfs Erf en andere gevolgen, staande nevens de vorenge- melde Uitspanning op den Grooten Abeele, gemerkt No. 120. 3. Een KOETSHUIS en PAARDENSTAL grenzende aan het Stal der voormelde Uitspanning. 4. Een HUIS en ERFgenaamd DE WITTE LAAR- Advertentie van de openbare verkoop van Hui ze Abeele en de uitspanning Bellevue in de Middelburgsche Courant van 12 december 1851. (Zeeuws Archief) voorkant van het huis keek men op het le vendige verkeer dat door de 'dorpsstraat' kwam. Aan de achterkant zal er een mooie tuin geweest zijn waar het op zomerse da gen aangenaam verpozen was. Daarachter was nog een klein bosje en de speeltuin van Bellevue, die tot achter de andere hui zen doorliep. Verkoop Men kan wel stellen dat de familie Dilman welgesteld was. Lambertus was als dok- terszoon al op zijn drieëntwintigste chirur gijn in Terneuzen geworden. Zijn vader heeft in IJzendijke gewoond en zal wellicht aldaar een praktijk gehad hebben. Ondanks de betrekkelijke weelde waarin hij leefde, heeft de dokter ook veel leed en verdriet meegemaakt. De geneeskunde was toentertijd nog lang niet zo ontwikkeld, met als gevolg dat veel mensen stierven in de kracht van hun leven. Van de kinderen overleed soms meer dan de helft al kort na de geboorte. In zijn privéleven heeft de jonge Dilman ook veel tegenslagen moe ten incasseren. Tijdens zijn eerste huwelijk met Sara Dregmans werden er vijf kinde ren geboren, waarvan vier levenloos; het vijfde stierf kort na de geboorte. Voor een geneesheer zal dat extra pijn lijk en confronterend zijn ge weest. Met al zijn bekwaam heid als chirurgijn zal hij toen machteloos gestaan hebben. Zijn tweede huwelijk is voor zover bekend ook kinderloos gebleven. De familie Dilman heeft he laas niet lang van hun huis in Abeele kunnen genieten. Wat de exacte oorzaak is geweest is niet meer te achterhalen, maar feit is dat ze hun heb ben en houden al binnen drie jaar verkochten. De dokter was toen al naar Almelo ver trokken en zijn vrouw naar Middelburg. Waren er huwelijksproblemen of wilde de dokterspraktijk niet van de grond komen? We weten het niet. Op donderdag 18 de cember 1851 werd uitspanning Bellevue en het herenhuis met koetshuis en paar denstal per opbod verkocht in het Neder- landsch Logement in de Abdij door notaris D.J. van der Horst Serlé. De laatste 'verho- ger' en dus koper van Bellevue met toebe horen was Pieter de Cloedt, houder van de Stadsleenbank te Middelburg, die de ge bouwen kocht voor 4519 gulden. De inven taris, meubels en dergelijke, had dokter Dilman al eerder onderhands aan zijn schoonzuster Anna Boullé verkocht voor 1700 gulden; veel geld voor die tijd.

de Wete | 2012 | | pagina 22