23 Koningin Juliana begroet mevrouw Abeleven bij haar bezoek aan Veere tijdens de Markie- zaatsfeesten op 20 juli 1955. Burgemeester Den Beer Poortugael staat ernaast. Rechts de heer Abeleven. Hij droeg toen een keurig kos tuum, maar toch mankeerde er volgens de bur gemeester nog wat aan: hij had sandalen aan en dat hoorde niet bij zo'n plechtigheid. In Veere had Abeleven de bijnaam 'flapoor'. Dat kwam omdat hij een boekje had geschreven met de titel 'Flap'. Maar hij had ook opvallend grote oren. (coll. J. Kaljouw) enkele kamers in het huis. Het was er soms zo druk, dat de Abelevens hun heil op de bovenverdieping moesten zoeken. De Fransen waren overigens zeer hoffelijk tegen de bewoners en spraken hen aan met monsieur en madame. Daar ze allebei Frans spraken waren ze al gauw goede maatjes met hun gasten. Mevrouw deed haar uiterste best om de militairen van het nodige te voorzien, wat haar menig compliment opleverde. Abeleven fun geerde zo'n beetje als tolk tussen de militairen en de bewoners van Abeele, wat hem de titel Monsieur Maire ople verde (meneer de burgemeester). Min der leuk was dat de Franse militairen kisten met granaten onder de bomen aan de kant van de weg zetten, net buiten de bebouwde kom. Ook het vlakbij gelegen leegstaande hoekhuis werd volgestouwd met munitie. Bij een eventuele beschieting of bombarde ment had het spul in de lucht kunnen vliegen, Abeele incluis. Naarmate de vijand in Zeeland begon door te dringen werden de gesprekken tussen de officieren onderling en met de gastheer steeds zorgelijker. Het front bij het Kanaal door Zuid-Beveland was al uiteengevallen, zodat de Fran sen zich genoodzaakt hadden gezien om bij de Sloedam nieuwe stellingen te be trekken. Van hogerhand werd de bevolking van Middelburg en Souburg bij voorbaat al aangeraden om elders op Walcheren een goed heenkomen te zoeken, daar bij een eventuele doorbraak die plaatsen aan de frontlinie zouden komen te liggen. Hieraan werd door de meeste bewoners gehoor gegeven. De familie Abeleven wist met veel moeite een plekje te vinden in Dom burg. Gelukkig konden ze al na enkele da gen terugkeren naar Abeele. Bij hun terug reis werden ze eerst geconfronteerd met de verschrikkelijke verwoestingen in de Middelburgse binnenstad. Op de Oude Vlissingseweg zagen ze een aantal kapot geschoten en vernietigde voertuigen en geschut, en enkele gesneuvelde militairen. Bij hun thuiskomst troffen ze tot hun grote schrik een chaotische toestand aan. De

de Wete | 2012 | | pagina 25